Highest rated films

  • Kanye With Special Guest Drake - Free Larry Hoover Benefit Concert

    ★★★★★

  • Wrath of Man

    ★★★★½

  • The White Tiger

    ★★★★½

  • Drishyam 2

    ★★★★

  • The Power of the Dog

    ★★★½

  • Bo Burnham: Inside

    ★★★½

  • Squid Game

    ★★★

  • Nobody

    ★★★

  • The Thing

    ★★★★★

  • Die Hard

    ★★★★★

  • The Blair Witch Project

    ★★★★★

  • Twin Peaks: Fire Walk with Me

    ★★★★★

  • The General

    ★★★★★

  • The Outlaw Josey Wales

    ★★★★★

  • Parasite

    ★★★★½

  • Lady Bird

    ★★★★½

  • What We Do in the Shadows

    ★★★★½

  • The Father

    ★★★★½

  • Point Break

    ★★★★½

  • Total Recall

    ★★★★½

  • All the President's Men

    ★★★★½

  • In the Mouth of Madness

    ★★★★½

  • Merry Christmas, Mr. Lawrence

    ★★★★½

  • Om Shanti Om

    ★★★★½

By week

Jan Dec
  • 85 Films watched
  • 7.1 Average per month
  • 1.6 Average per week
Jan Dec
  • 3 Lists created
  • 0.2 Average per month
  • 0.1 Average per week

Milestones

First Film

Bobby Jasoos

Jan 1

Last Film

3 Idiots

Dec 30

Diary Milestones

Pranayam
50th Jul 3

Genres, countries & languages

Drama
44 films
Thriller
27 films
Comedy
25 films
Action
22 films
Crime
13 films
Horror
12 films
Romance
10 films
Sci Fi
8 films
Mystery
8 films
Adventure
7 films
USA
51 films
India
24 films
UK
13 films
Japan
6 films
Canada
5 films
France
4 films
New Zealand
3 films
South Korea
3 films
Malawi
1 film
Singapore
1 film
English
55 films
Hindi
11 films
Malayalam
7 films
Japanese
5 films
Tamil
4 films
Korean
3 films
Mystery
Average 4.06
History
Average 3.86
Horror
Average 3.83
Adventure
Average 3.64
Crime
Average 3.50
Thriller
Average 3.46
Action
Average 3.43
Comedy
Average 3.28
Drama
Average 3.20
Family
Average 3.14
France
Average 4.00
Japan
Average 4.00
UK
Average 3.73
Canada
Average 3.70
USA
Average 3.45
India
Average 2.92
Japanese
Average 3.88
English
Average 3.48
Hindi
Average 2.86
Malayalam
Average 2.86
Tamil
Average 2.75

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 33 Added 463

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Aswin’s most liked review

The Garden of Words

The Garden of Words

★★½

This plays out exactly like the poetry I used to write back in high school. Yes there is beauty, yes there prosody, but also it definitely sounds like it was written by a fifteen year old.

Makoto Shinkai is a trailblazer visually, and his infatuation with nature/weather shines through on…

More reviews

Highs and lows

Highest average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest average

The Girl on the Train
Average weighted rating:

2.1

Most popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most obscure

Skwerl

Films Aswin watched in 2021

  • 3 Idiots
  • 83
  • Kurup
  • Raazi
  • Die Hard
  • Kanye With Special Guest Drake - Free Larry Hoover Benefit Concert
  • The Power of the Dog
  • Skwerl
  • Home Alone 2: Lost in New York
  • Blade: Trinity
  • Blade II
  • Blade
  • Om Shanti Om
  • Zindagi Na Milegi Dobara
  • Squid Game
  • What We Do in the Shadows
  • Grave Encounters
  • Lady Bird
  • Dil Dhadakne Do
  • Dave Chappelle: The Closer
  • Freaky
  • The Thing
  • Vir Das: Losing It
  • Badla
  • Big Little Lies
  • An American Pickle
  • Nobody
  • Savage X Fenty Show Vol. 2
  • Parasite
  • Kabhi Khushi Kabhie Gham
  • American Ultra
  • Total Recall
  • Haseen Dillruba
  • The Ice Road
  • The Pink Panther
  • Pranayam
  • Bo Burnham: Inside
  • Real Steel
  • Collateral Beauty
  • The Outlaw Josey Wales
  • Abhiyum Naanum
  • Harry Potter and the Half-Blood Prince
  • Anniyan
  • Wrath of Man
  • Lucifer
  • The Priest
  • Stargate
  • Harry Potter and the Goblet of Fire
  • State of Play
  • Bad Trip
  • Get Shorty
  • All the President's Men
  • Point Break
  • Jujutsu Kaisen
  • Outside the Wire
  • The Girl on the Train
  • Bangalore Days
  • Mank
  • The General
  • Coming 2 America
  • Merry Christmas, Mr. Lawrence
  • A Hard Day
  • Drishyam 2
  • Tenet
  • Drishyam
  • Twin Peaks: Fire Walk with Me
  • The Queen's Gambit
  • I Care a Lot
  • The Cat Returns
  • Vikram Vedha
  • Female Prisoner Scorpion: Jailhouse 41
  • The Boy Who Harnessed the Wind
  • The Garden of Words
  • The Blair Witch Project
  • Bliss
  • One Night in Miami...
  • The White Tiger
  • The Abominable Dr. Phibes
  • 28 Days
  • Bhoomi
  • The Father
  • Minari
  • Palm Springs
  • In the Mouth of Madness
  • Bobby Jasoos

World map

Highly rated films Aswin is yet to see

  • Gintama: The Very Final
  • Revue Starlight: The Movie
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • Drive My Car
  • Quo Vadis, Aida?
  • The Worst Person in the World
  • C'mon C'mon
  • Petite Maman

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more