Highest rated films

  • Spider-Man: Across the Spider-Verse

    ★★★★½

  • John Wick: Chapter 4

    ★★★★½

  • Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One

    ★★★★

  • They Cloned Tyrone

    ★★★★

  • Rocky Aur Rani Kii Prem Kahaani

    ★★★★

  • Jailer

    ★★★★

  • Saw X

    ★★★½

  • Jawan

    ★★★½

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • Whiplash

    ★★★★★

  • Monsters, Inc.

    ★★★★★

  • Before Sunset

    ★★★★★

  • The Mummy

    ★★★★★

  • Twin Peaks

    ★★★★★

  • High and Low

    ★★★★★

  • Veer-Zaara

    ★★★★★

  • Gone Girl

    ★★★★½

  • Superbad

    ★★★★½

  • A Nightmare on Elm Street

    ★★★★½

  • Edge of Tomorrow

    ★★★★½

  • RRR

    ★★★★½

  • [REC]

    ★★★★½

  • Dawn of the Dead

    ★★★★½

  • Event Horizon

    ★★★★½

By week

Jan Dec
  • 86 Films logged
  • 7.2 Average per month
  • 1.6 Average per week
Jan Dec
  • 3 Lists created
  • 0.2 Average per month
  • 0.1 Average per week

Milestones

First Film

Hum Tum

Jan 1

Last Film

Animal

Dec 14

Diary Milestones

Jawan
50th Sep 18

Most Watched

Jailer

4 times

Rocky Aur Rani Kii Prem Kahaani

3 times

Jawan

twice

John Wick: Chapter 4

twice

Genres, countries & languages

Thriller
32 films
Comedy
31 films
Drama
31 films
Action
27 films
Crime
22 films
Romance
17 films
Horror
16 films
Mystery
14 films
Adventure
13 films
Sci Fi
6 films
USA
49 films
India
34 films
UK
6 films
Canada
5 films
Germany
3 films
Australia
2 films
China
2 films
Spain
2 films
Japan
2 films
Greece
1 film
English
50 films
Hindi
19 films
Tamil
12 films
Spanish
1 film
Telugu
1 film
Cantonese
1 film
Japanese
1 film
Malayalam
1 film
Sci Fi
Average 4.42
Family
Average 3.83
Action
Average 3.70
Thriller
Average 3.61
Mystery
Average 3.61
Drama
Average 3.59
Adventure
Average 3.58
Romance
Average 3.56
Horror
Average 3.53
Crime
Average 3.52
USA
Average 3.62
UK
Average 3.58
India
Average 3.29
Canada
Average 3.20
English
Average 3.70
Tamil
Average 3.38
Hindi
Average 3.29

Themes & Nanogenres®

Breakdown

2023 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 31 Added 263

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Aswin’s most liked review

Tu Jhoothi Main Makkaar

Tu Jhoothi Main Makkaar

★★½

The music and choreography were catchy for sure, but deep down, Tu Jhoothi Main Makkar has about 59 minutes of legitimate plot. My guess is the editor completely abandoned their post, and as a result, we’re given these super awkward long pauses with Ranbir staring into the camera waiting for the…

More reviews

Highs and lows

Highest average

Twin Peaks
Average weighted rating:

4.6

Lowest average

Matt Rife: Natural Selection
Average weighted rating:

2.0

Most popular

Barbie
Average weighted rating:

3.9

Most obscure

How Do You Like Your Eggs?

Films Aswin watched in 2023

  • Animal
  • DodgeBall: A True Underdog Story
  • Mersal
  • Jawan
  • Matt Rife: Natural Selection
  • Whiplash
  • Jailer
  • Edge of Tomorrow
  • Zindagi Na Milegi Dobara
  • Rocky Aur Rani Kii Prem Kahaani
  • Tiger 3
  • Take Care of Maya
  • Rocky Aur Rani Kii Prem Kahaani
  • Monsters, Inc.
  • Dawn of the Dead
  • Sachein
  • Ennalum Ente Aliya
  • Saw X
  • Jaane Jaan
  • Jailer
  • Leo
  • Starch
  • Mirage
  • Distance
  • How Do You Like Your Eggs?
  • Waiting Room
  • It Lives Inside
  • Hocus Pocus
  • A Nightmare on Elm Street
  • Saw IV
  • Crazy, Stupid, Love.
  • Candyman
  • Scream VI
  • John Wick: Chapter 4
  • Spiral: From the Book of Saw
  • Superbad
  • Jawan
  • Matt Rife: Walking Red Flag
  • Jailer
  • Dil Chahta Hai
  • Twin Peaks
  • Barbie
  • They Cloned Tyrone
  • Jailer
  • Rocky Aur Rani Kii Prem Kahaani
  • See How They Run
  • Possessor
  • Oppenheimer
  • Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One
  • The Menu
  • Spider-Man: Across the Spider-Verse
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Gone Girl
  • Agneepath
  • High and Low
  • The Killer
  • Vikram
  • The Pink Panther 2
  • Saw III
  • Wake Up Sid
  • John Wick: Chapter 4
  • John Wick
  • Nibunan
  • The Mummy
  • Old
  • Kadhalukku Mariyaadai
  • Dostana
  • [REC]
  • Chris Rock: Selective Outrage
  • The Batman
  • The Guilty
  • RRR
  • Tu Jhoothi Main Makkaar
  • Veer-Zaara
  • Kabhi Haan Kabhi Naa
  • Varisu
  • Event Horizon
  • Before Midnight
  • Vir Das: Landing
  • Pathaan
  • Before Sunset
  • Tucker and Dale vs. Evil
  • Thunivu
  • Ladies vs Ricky Bahl
  • Saw II
  • Hum Tum

World map

Highly rated films Aswin is yet to see

  • Attack on Titan The Final Chapters: Special 2
  • Attack on Titan The Final Chapters: Special 1
  • Taylor Swift: The Eras Tour
  • Monster
  • Perfect Days
  • The Holdovers
  • Poor Things
  • Anatomy of a Fall

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more