Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Persepolis

Persepolis

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
In the Cut

In the Cut

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
I'm So Excited!

I'm So Excited!

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Amarcord

Amarcord

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Jiro Dreams of Sushi

Jiro Dreams of Sushi

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Napoleon Dynamite

Napoleon Dynamite

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Woman Who Ran

The Woman Who Ran

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Barb and Star Go to Vista Del Mar

Barb and Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
La Notte

La Notte

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Phoenix

Phoenix

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Putney Swope

Putney Swope

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Sisters Brothers

The Sisters Brothers

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Four Lions

Four Lions

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Cradle 2 the Grave

Cradle 2 the Grave

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Patriotism

Patriotism

1964
×
Edit this entry  
02
Temper Clay

Temper Clay

2012
×
Edit this entry  
02
Night on Earth

Night on Earth

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
White Chicks

White Chicks

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
No Sudden Move

No Sudden Move

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Zola

Zola

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bad Lieutenant

Bad Lieutenant

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Akira

Akira

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Swimming Pool

The Swimming Pool

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Working Girls

Working Girls

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Luca

Luca

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Pink Flamingos

Pink Flamingos

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Shithouse

Shithouse

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Underground Railroad

The Underground Railroad

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Taboo

Taboo

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Babylon

Babylon

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Theorem

Theorem

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
To Sleep with Anger

To Sleep with Anger

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry