RSS feed for Adam
  • The Red Pill

    ★★★★

  • Supersonic

    ★★★

  • The Beatles: Eight Days a Week - The Touring Years

    ★★★★

  • Chasing Trane

    ★★★★

  • Moonlight

    ★★★

  • Arrival

    ★★★

  • La La Land

    ★★★★

  • Ghostbusters

  • Elle

    ★★★★

  • The Neon Demon

    ★★★

  • Gimme Danger

    ★★★

  • Paterson

    ★★★★

  • The Nice Guys

    ★★★

  • Raw

    ★★★

  • Everybody Wants Some!!

    ★★★

  • 10 Cloverfield Lane

    ★★★

  • Hail, Caesar!

    ★★★

  • Certain Women

    ★★★

  • Weiner

    ★★★

  • Manchester by the Sea

    ★★★★

  • O.J.: Made in America

    ★★★★★

  • The Revenant

    ★★★

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★

  • The Hateful Eight

    ★★★

  • Creed

    ★★★★

  • The Martian

    ★★★

  • De Palma

    ★★★★

  • Anomalisa

    ★★★★

  • Room

    ★★★

  • Straight Outta Compton

    ★★

  • The Lobster

    ★★★★

  • Inside Out

    ★★★★★

  • Kung Fury

    ★★★

  • Hitchcock/Truffaut

    ★★★

  • Sicario

    ★★★★

  • Carol

    ★★★★

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★★

  • Avengers: Age of Ultron

    ★★

  • All Things Must Pass

    ★★★

  • Trainwreck

  • Brooklyn

    ★★★★

  • Drunk Stoned Brilliant Dead: The Story of the National Lampoon

    ★★

  • Going Clear: Scientology and the Prison of Belief

    ★★★★

  • The Diary of a Teenage Girl

    ★★★

  • Cobain: Montage of Heck

    ★★★★

  • Mistress America

    ★★★

  • The Witch

    ★★★

  • The End of the Tour

    ★★★★

  • Ex Machina

    ★★★

  • An Open Secret

  • Dumb and Dumber To

    ★★

  • American Sniper

    ★★★

  • Selma

    ★★★★

  • Too Many Cooks

    ★★★★

  • Interstellar

    ★★★

  • John Wick

    ★★

  • Citizenfour

    ★★★

  • Kill the Messenger

    ★★★

  • Electric Boogaloo: The Wild, Untold Story of Cannon Films

    ★★★★

  • Inherent Vice

    ★★

  • Gone Girl

    ★★★★

  • While We're Young

    ★★★★

  • Nightcrawler

    ★★★★

  • Goodnight Mommy

    ★★

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★

  • Guardians of the Galaxy

    ★★★

  • The Internet's Own Boy: The Story of Aaron Swartz

    ★★★★

  • Dawn of the Planet of the Apes

    ★★★★

  • 22 Jump Street

    ★★

  • Edge of Tomorrow

    ★★★

  • Clouds of Sils Maria

    ★★★

  • It Follows

    ★★★★