Adam_Davie has logged 195 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Beautiful Mind

A Beautiful Mind

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
They'll Love Me When I'm Dead

They'll Love Me When I'm Dead

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Happy as Lazzaro

Happy as Lazzaro

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Watership Down

Watership Down

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Roma

Roma

2018
×
Read the review Edit this entry  
16
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Duck Butter

Duck Butter

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★
Edit this entry  
11
Necktie

Necktie

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Osama

Osama

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Room

Room

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The World Is Yours

The World Is Yours

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Capturing the Friedmans

Capturing the Friedmans

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Minding the Gap

Minding the Gap

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Lady Macbeth

Lady Macbeth

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Loving Vincent

Loving Vincent

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Wolfpack

The Wolfpack

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Under the Bombs

Under the Bombs

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Under the Tree

Under the Tree

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Let the Sunshine In

Let the Sunshine In

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Gloria

Gloria

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Strange Ones

The Strange Ones

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Descent

The Descent

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
22 July

22 July

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Thirst Street

Thirst Street

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Paradise Lost: The Child Murders at Robin Hood Hills

Paradise Lost: The Child Murders at Robin Hood Hills

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Wasp

Wasp

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
BPM (Beats per Minute)

BPM (Beats per Minute)

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Miss Evers' Boys

Miss Evers' Boys

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
American Honey

American Honey

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Stepford Wives

The Stepford Wives

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Private Life

Private Life

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Innocents

The Innocents

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Apostle

Apostle

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
mid90s

mid90s

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Hate U Give

The Hate U Give

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Guilty

The Guilty

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Free Solo

Free Solo

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry