RSS feed for Adam
  • Xanadu

    Xanadu

    ★★★

    This right amount of weird.

  • Howling III

    Howling III

    ★★

    This is a huge pile of WTF. Good for the midnight movie crowd.

  • Togo

    Togo

    ★★★½

    I enjoyed this way more than I thought I would have.

  • A Wrinkle in Time

    A Wrinkle in Time

    ★★★

    I don’t get the hate for this film. Got me through a lazy Sunday.

  • Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

    Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

    ★★★★

    I have no words.

  • Project: Metalbeast

    Project: Metalbeast

    ★★★

    A fun watch if you love cheese.

  • The Farewell

    The Farewell

    ★★★★

    All the feels.

  • Lady and the Tramp

    Lady and the Tramp

    ★★½

    Adorably pointless. Better than live-action Aladdin if that says anything.

  • Fighting with My Family

    Fighting with My Family

    ★★★½

    I flat out enjoyed this.

  • Rabid

    Rabid

    ★★★

    Slow but interesting zombie flick. Maybe shouldn’t have watched it during the pandemic.

  • Dead Ringers

    Dead Ringers

    ★★★

    Not really my type of movie but I understand why the reviews are high.

  • Hustle & Flow

    Hustle & Flow

    ★★★★

    Finally, something with Terrence Howard that I liked.