Highest rated films

  • John Wick: Chapter 2

    ★★★½

  • From Dusk Till Dawn

    ★★★★★

  • You're Next

    ★★★★

  • The Voices

    ★★★½

  • The Boxtrolls

    ★★★½

  • Trolls

    ★★★

  • Chopping Mall

    ★★★

  • Attack on Titan

    ★★★

  • Attack on Titan II: End of the World

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 16 Films watched
  • 1.3 Average per month
  • 0.3 Average per week

Milestones

First Film

Chopping Mall

Feb 5

Last Film

The Greasy Strangler

Apr 30

Genres, Countries & Languages

Comedy
7 films
Horror
7 films
Action
6 films
Fantasy
6 films
Sci Fi
5 films
Thriller
5 films
Adventure
4 films
Crime
4 films
Family
4 films
Animation
4 films
USA
14 films
Japan
2 films
Germany
1 film
English
14 films
Japanese
2 films
French
1 film
German
1 film
Italian
1 film
Spanish
1 film

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Director

Crew & Studios

Adam’s most liked review

From Dusk Till Dawn

★★★★★

This review may contain spoilers. I can handle the truth.

A crime caper turned bat crap crazy in the funnest sense. A guilty pleasure flick for sure, but might not be in everyone's wheelhouse. Gore galore and FX a plenty.

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Django Unchained
Average weighted rating:

4.1

Lowest Average

Space Chimps
Average weighted rating:

1.6

Most Popular

Django Unchained
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Attack on Titan II: End of the World
Average weighted rating:

2.2

Films Adam watched in 2017

  • The Greasy Strangler
  • Space Chimps
  • The Boxtrolls
  • Trolls
  • John Wick: Chapter 2
  • Jupiter Ascending
  • From Dusk Till Dawn
  • Django Unchained
  • The Voices
  • Attack on Titan II: End of the World
  • Attack on Titan
  • Ghostbusters
  • You're Next
  • Don't Breathe
  • Bee Movie
  • Chopping Mall

World Map

Highly rated films Adam is yet to see

  • Nathan for You: Finding Frances
  • Hans Zimmer: Live in Prague
  • Paddington 2
  • Call Me by Your Name
  • Newsies: The Broadway Musical
  • Hasan Minhaj: Homecoming King
  • LA 92
  • The Florida Project

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more