Sort by

adam ! has logged 203 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★
Edit this entry  
17
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Cowboy Bebop

Cowboy Bebop

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Edit this entry  
28
Misery

Misery

1990
×
★★★½
Edit this entry  
26
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★
Edit this entry  
20
Man on the Moon

Man on the Moon

1999
×
★★★½
Edit this entry  
09
Vice

Vice

2018
×
★★★
Edit this entry  
09
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★½
Edit this entry  
29
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★½
Edit this entry  
23
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Winter's Bone

Winter's Bone

2010
×
★★½
Edit this entry  
28
La La Land

La La Land

2016
×
★★★½
Edit this entry  
24
Crash

Crash

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Good Morning

Good Morning

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Scream 3

Scream 3

2000
×
★½
Edit this entry  
20
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★½
Edit this entry  
19
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★
Edit this entry  
16
Bill & Ted Face the Music

Bill & Ted Face the Music

2020
×
★★★
Edit this entry  
15
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★
Edit this entry  
13
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★
Edit this entry  
12
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
★½
Edit this entry  
12
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★★
Edit this entry  
10
Che: Part Two

Che: Part Two

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Che: Part One

Che: Part One

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
07
House

House

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
07
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★½
Edit this entry  
05
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
Edit this entry  
05
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Babyteeth

Babyteeth

2019
×
★★★½
Edit this entry  
02
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★
Edit this entry  
01
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Nineteen Eighty-Four

Nineteen Eighty-Four

1984
×
★★
Edit this entry  
01
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Ava

Ava

2020
×
★½
Edit this entry  
28
Spree

Spree

2020
×
★★½
Edit this entry  
26
Venom

Venom

2018
×
Edit this entry  
26
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★
Edit this entry  
23
Batman: Under the Red Hood

Batman: Under the Red Hood

2010
×
★★★★
Edit this entry  
21
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★★
Edit this entry