Adam has logged 152 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Suite Française

Suite Française

2014
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Frozen Ground

The Frozen Ground

2013
×
★★½
Edit this entry  
21
Máncora

Máncora

2008
×
★★★
Edit this entry  
20
2 Jacks

2 Jacks

2012
×
★★★
Edit this entry  
19
Road Games

Road Games

2015
×
★★★
Edit this entry  
18
Weiner

Weiner

2016
×
★★★★
Edit this entry  
13
Spa Night

Spa Night

2016
×
★★½
Edit this entry  
11
Twin Sisters

Twin Sisters

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Five Nights in Maine

Five Nights in Maine

2015
×
Read the review Edit this entry  
09
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Out in the Dark

Out in the Dark

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
One Night

One Night

2007
×
★★½
Edit this entry  
03
Colliding Dreams

Colliding Dreams

2015
×
★★½
Edit this entry  
02
Child 44

Child 44

2015
×
★★★
Edit this entry  
30
The Childhood of a Leader

The Childhood of a Leader

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★
Edit this entry  
22
Le Notti Bianche

Le Notti Bianche

1957
×
★★★½
Edit this entry  
19
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Remember

Remember

2015
×
★★★½
Edit this entry  
17
Character

Character

1997
×
★★★★
Edit this entry  
17
Les Cowboys

Les Cowboys

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Mia madre

Mia madre

2015
×
★★★½
Edit this entry  
15
Reconstruction

Reconstruction

2003
×
★★★
Edit this entry  
13
The Sea of Trees

The Sea of Trees

2015
×
Read the review Edit this entry  
12
The Last Days of Disco

The Last Days of Disco

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Complete Unknown

Complete Unknown

2016
×
★★★
Edit this entry  
06
Front Cover

Front Cover

2015
×
★★½
Edit this entry  
02
Valley of Love

Valley of Love

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
A Room with a View

A Room with a View

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Nightcap

Nightcap

2000
×
★★★★
Edit this entry  
20
Barcelona

Barcelona

1994
×
★★★½
Edit this entry  
19
Our Kind of Traitor

Our Kind of Traitor

2016
×
★★
Edit this entry  
18
The Damned

The Damned

1969
×
★★★★
Edit this entry  
16
Genius

Genius

2016
×
★★
Edit this entry  
15
The Infiltrator

The Infiltrator

2016
×
★★★
Edit this entry  
15
Denial

Denial

2016
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Girl on the Train

The Girl on the Train

2016
×
★★★
Edit this entry  
13
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★½
Edit this entry  
11
11 Minutes

11 Minutes

2015
×
★★★★
Edit this entry  
09
I Saw the Light

I Saw the Light

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
45 Years

45 Years

2015
×
★★★
Edit this entry  
06
A Bigger Splash

A Bigger Splash

2015
×
★★★
Edit this entry  
05
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★
Edit this entry  
04
Chevalier

Chevalier

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Ma Ma

Ma Ma

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Love & Friendship

Love & Friendship

2016
×
★★★★
Edit this entry  
27
We Have a Pope

We Have a Pope

2011
×
★★★½
Edit this entry  
26
Forever

Forever

2015
×
★★★
Edit this entry