RSS feed for Adam
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
The Party

The Party

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The New Kids

The New Kids

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Antonio Lopez 1970: Sex Fashion & Disco

Antonio Lopez 1970: Sex Fashion & Disco

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Mommie Dearest

Mommie Dearest

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Open House

Open House

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Killing Kind

The Killing Kind

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Fourth Story

Fourth Story

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Menendez: Blood Brothers

Menendez: Blood Brothers

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Lathe of Heaven

The Lathe of Heaven

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Drew Peterson: Untouchable

Drew Peterson: Untouchable

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Comfort of Strangers

The Comfort of Strangers

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Rape of Richard Beck

The Rape of Richard Beck

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Cry Rape

Cry Rape

1973
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
Edit this entry  
26
Burned At The Stake

Burned At The Stake

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Antonio Gaudí

Antonio Gaudí

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Broken

Broken

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Hitcher

The Hitcher

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Images

Images

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Trackdown: Finding the Goodbar Killer

Trackdown: Finding the Goodbar Killer

1983
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Looking for Mr. Goodbar

Looking for Mr. Goodbar

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Suspiria

Suspiria

2018
×
Read the review Edit this entry  
10
Titanic

Titanic

1997
×
Read the review Edit this entry  
08
Natalee Holloway

Natalee Holloway

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Blood Link

Blood Link

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Brood

The Brood

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Frantic

Frantic

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Let's Scare Jessica to Death

Let's Scare Jessica to Death

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Thing

The Thing

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Jodi Arias: Dirty Little Secret

Jodi Arias: Dirty Little Secret

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ma

Ma

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Girl Fight

Girl Fight

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
I Am Elizabeth Smart

I Am Elizabeth Smart

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Scared to Death

Scared to Death

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★
Edit this entry  
11
Night Hunter

Night Hunter

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Wandering Eye

Wandering Eye

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Death & Life of John F. Donovan

The Death & Life of John F. Donovan

2018
×
★★★½
Edit this entry  
09
Smooth Talk

Smooth Talk

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★
Edit this entry  
02
Contact

Contact

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ladyhawke

Ladyhawke

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry