RSS feed for Adam

Adam has logged 144 entries for films released in the 1970s.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
Why Doesn't Cathy Eat Breakfast?

Why Doesn't Cathy Eat Breakfast?

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Secret Night Caller

The Secret Night Caller

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Deliverance

Deliverance

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Killing Kind

The Killing Kind

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Cry Rape

Cry Rape

1973
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Images

Images

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Looking for Mr. Goodbar

Looking for Mr. Goodbar

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Brood

The Brood

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Let's Scare Jessica to Death

Let's Scare Jessica to Death

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Space Is the Place

Space Is the Place

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Beyond the Door

Beyond the Door

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
A Bigger Splash

A Bigger Splash

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
A Bay of Blood

A Bay of Blood

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Shivers

Shivers

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Daughters of Darkness

Daughters of Darkness

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Nashville

Nashville

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Sisters

Sisters

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Loneliest Runner

The Loneliest Runner

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Premonition

The Premonition

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Helter Skelter

Helter Skelter

1976
×
Edit this entry  
27
Network

Network

1976
×
Edit this entry  
19
Sunday Bloody Sunday

Sunday Bloody Sunday

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Katherine

Katherine

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Madame Sin

Madame Sin

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Night Terror

Night Terror

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Looking for Mr. Goodbar

Looking for Mr. Goodbar

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Death Wish

Death Wish

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Death Carries a Cane

Death Carries a Cane

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Death Steps in the Dark

Death Steps in the Dark

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Lady Killer

Lady Killer

1973
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Someone at the Top of the Stairs

Someone at the Top of the Stairs

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Spell of Evil

Spell of Evil

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Come Out, Come Out, Wherever You Are

Come Out, Come Out, Wherever You Are

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Interiors

Interiors

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Sentinel

The Sentinel

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Day of the Woman

Day of the Woman

1978
×
★★★★
Edit this entry  
20
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Lizard in a Woman's Skin

A Lizard in a Woman's Skin

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Bloodbath

Bloodbath

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Night Moves

Night Moves

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Walkabout

Walkabout

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Leave Yesterday Behind

Leave Yesterday Behind

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Coma

Coma

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Space Is the Place

Space Is the Place

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry