Adam has logged 165 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
The Girl on a Motorcycle

The Girl on a Motorcycle

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
A Simple Plan

A Simple Plan

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
When Love Kills: The Seduction of John Hearn

When Love Kills: The Seduction of John Hearn

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Trilogy of Terror II

Trilogy of Terror II

1996
×
Edit this entry  
15
Dead of Night

Dead of Night

1977
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Have a Good Trip: Adventures in Psychedelics

Have a Good Trip: Adventures in Psychedelics

2020
×
★★★
Edit this entry  
08
Identikit

Identikit

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
An Unmarried Woman

An Unmarried Woman

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Company

The Company

2003
×
Edit this entry  
03
Cast the First Stone

Cast the First Stone

1989
×
Edit this entry  
25
Sins of the Past

Sins of the Past

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Wild

Wild

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Deadly Relations

Deadly Relations

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Someone's Watching Me!

Someone's Watching Me!

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Jacqueline Susann's Valley of The Dolls

Jacqueline Susann's Valley of The Dolls

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Changeling

The Changeling

1980
×
Edit this entry  
21
MILF

MILF

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Little Fires Everywhere

Little Fires Everywhere

2020
×
Edit this entry  
17
Mrs. America

Mrs. America

2020
×
Edit this entry  
09
The Fatal Image

The Fatal Image

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
What Lies Beneath

What Lies Beneath

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Colossus: The Forbin Project

Colossus: The Forbin Project

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Sleeping with the Enemy

Sleeping with the Enemy

1991
×
Edit this entry  
06
The Boys Next Door

The Boys Next Door

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Empire Records

Empire Records

1995
×
Read the review Edit this entry  
05
Halston

Halston

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Death Scream

Death Scream

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Minikillers

Minikillers

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Miracle Worker

The Miracle Worker

1979
×
★★★½
Edit this entry  
29
McCabe & Mrs. Miller

McCabe & Mrs. Miller

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Shattered Innocence

Shattered Innocence

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Fellini's Casanova

Fellini's Casanova

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
I Passed for White

I Passed for White

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Felicia

Felicia

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hot Summer Nights

Hot Summer Nights

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Wicked Lady

The Wicked Lady

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Screaming Queens: The Riot at Compton's Cafeteria

Screaming Queens: The Riot at Compton's Cafeteria

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Black Panthers: Vanguard of the Revolution

The Black Panthers: Vanguard of the Revolution

2015
×
★★★
Edit this entry  
14
Kate's Secret

Kate's Secret

1986
×
★★★
Edit this entry  
14
Simon, King of the Witches

Simon, King of the Witches

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Clue

Clue

1985
×
Edit this entry  
11
If These Walls Could Talk

If These Walls Could Talk

1996
×
Read the review Edit this entry  
11
The Roommate

The Roommate

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
The Other

The Other

×
★★★½
Edit this entry  
10
The Fury

The Fury

1978
×
★★★★
Edit this entry  
07
Terms of Endearment

Terms of Endearment

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Children of a Lesser God

Children of a Lesser God

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Stranger Within

The Stranger Within

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Patty Hearst

Patty Hearst

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
House of Tolerance

House of Tolerance

2011
×
★★★½
Edit this entry