RSS feed for Adam

Adam has logged 128 entries for mystery films.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
Kiss Daddy Goodnight

Kiss Daddy Goodnight

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Gosford Park

Gosford Park

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Natalee Holloway

Natalee Holloway

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Frantic

Frantic

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Let's Scare Jessica to Death

Let's Scare Jessica to Death

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Thing

The Thing

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Night Hunter

Night Hunter

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★
Edit this entry  
02
Contact

Contact

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Deadly Blessing

Deadly Blessing

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Langoliers

The Langoliers

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Polaroid

Polaroid

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Mystic River

Mystic River

2003
×
Edit this entry  
20
Untraceable

Untraceable

2008
×
Edit this entry  
03
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Dolores Claiborne

Dolores Claiborne

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Sleepless

Sleepless

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Winchester

Winchester

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Mean Season

The Mean Season

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Professor and the Madman

The Professor and the Madman

2019
×
Read the review Edit this entry  
10
Looking Glass

Looking Glass

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Us

Us

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
I Saw What You Did

I Saw What You Did

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Lady in a Cage

Lady in a Cage

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Serenity

Serenity

2019
×
Read the review Edit this entry  
02
Doubt

Doubt

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
I Know What You Did Last Summer

I Know What You Did Last Summer

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Wicker Man

The Wicker Man

2006
×
Read the review Edit this entry  
06
Deadly Whispers

Deadly Whispers

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Death Carries a Cane

Death Carries a Cane

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Sentinel

The Sentinel

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Sins of the Past

Sins of the Past

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Changeling

Changeling

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Clovehitch Killer

The Clovehitch Killer

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Suddenly, Last Summer

Suddenly, Last Summer

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
One on Top of the Other

One on Top of the Other

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Lizard in a Woman's Skin

A Lizard in a Woman's Skin

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Spellbinder

Spellbinder

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Night Moves

Night Moves

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The 4th Floor

The 4th Floor

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
In the Cut

In the Cut

2003
×
Read the review Edit this entry  
23
Scream for Help

Scream for Help

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Coma

Coma

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Suburbicon

Suburbicon

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry