RSS feed for Adam

Adam has logged 46 entries for films rated ★★★★½ .

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
The Brood

The Brood

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Smooth Talk

Smooth Talk

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Beyond the Door

Beyond the Door

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Shivers

Shivers

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Dolores Claiborne

Dolores Claiborne

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Sunday Bloody Sunday

Sunday Bloody Sunday

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Split Image

Split Image

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Deliberate Stranger

The Deliberate Stranger

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Thirteen

Thirteen

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Drugstore Cowboy

Drugstore Cowboy

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Bleak House

Bleak House

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Blue Sunshine

Blue Sunshine

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Pretty in Pink

Pretty in Pink

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Paris by Night

Paris by Night

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Whistle and I'll Come to You

Whistle and I'll Come to You

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Night School

Night School

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Smiley Face

Smiley Face

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Drop Dead Gorgeous

Drop Dead Gorgeous

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Tenant

The Tenant

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Fatal Attraction

Fatal Attraction

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Eyes of Laura Mars

Eyes of Laura Mars

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Beyond the Door

Beyond the Door

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
City of the Living Dead

City of the Living Dead

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Little Girl Who Lives Down the Lane

The Little Girl Who Lives Down the Lane

1976
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Beyond the Valley of the Dolls

Beyond the Valley of the Dolls

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Invocation of My Demon Brother

Invocation of My Demon Brother

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Kustom Kar Kommandos

Kustom Kar Kommandos

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Death Walks at Midnight

Death Walks at Midnight

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Tenebre

Tenebre

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Case of the Kitchen Killer

The Case of the Kitchen Killer

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
House

House

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Bunny Lake Is Missing

Bunny Lake Is Missing

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Bird with the Crystal Plumage

The Bird with the Crystal Plumage

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
That Cold Day in the Park

That Cold Day in the Park

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Klute

Klute

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry