RSS feed for Adam

Adam has watched 160 romance films.

  • Knife+Heart

    ★½

  • Dirty Computer

  • Black Mirror: Hang the DJ

  • Phantom Thread

  • Call Me by Your Name

  • Black Mirror: San Junipero

  • The Love Witch

  • Carol

  • A Girl Walks Home Alone at Night

  • Jodi Arias: Dirty Little Secret

    ★★★

  • Only Lovers Left Alive

  • The Great Gatsby

  • Teens Like Phil

  • Midnight in Paris

  • Julie & Julia

  • Safe Harbour

  • Juno

  • Once

  • Notes on a Scandal

    ★★★★

  • Fur: An Imaginary Portrait of Diane Arbus

  • Paris, Je T'Aime

  • Brokeback Mountain

  • Replica

  • Birth

  • The Room

  • The Roman Spring of Mrs. Stone

  • Julie & Jack

  • Sweet Home Alabama

  • Far from Heaven

  • A Charlie Brown Valentine

  • A Beautiful Mind

  • The Piano Teacher

  • Attraction

    ★★½

  • Together

  • Autumn in New York

    ★★

  • Here on Earth

    ★★½

  • The Virgin Suicides

  • Cruel Intentions

    ★★★

  • Edge of Seventeen

    ★★★½

  • Gia

    ★★★★

  • Stepmom

  • Titanic

  • The Killing Secret

  • Lying Eyes

  • Hustler White

  • Moll Flanders

  • Breaking the Waves

  • She Fought Alone

  • Never Talk to Strangers

    ★★½

  • Once in a Lifetime

    ★★

  • A Perfect Stranger

  • Muriel's Wedding

  • Color of Night

    ★★★

  • The Piano

    ★★★½

  • Groundhog Day

  • Body of Evidence

    ★★★

  • Dracula

  • Prelude to a Kiss

  • Howards End

  • Cool as Ice

  • Fourth Story

    ★★

  • No Skin Off My Ass

  • Kaleidoscope

  • The Comfort of Strangers

    ★★★½

  • Steel Magnolias

  • When Harry Met Sally...

  • Desperate for Love

    ★★

  • A Summer Story

    ★★½

  • Vibes

  • Dangerous Liaisons

    ★★★★

  • Masquerade

    ★★½

  • The Unbearable Lightness of Being