RSS feed for Adam
  • The Party

    The Party

    ★★★

    Pretty funny, not so much because Sellers is playing an Indian man, but because who hasn’t been to a party where you don’t know anyone and everything shitty happens to you?

    Bonus - Claudine Longet (my teenage obsession) sings and plays guitar in this! She would later go on to getting away with MURDER

  • Koyaanisqatsi

    Koyaanisqatsi

    ★★★★★

    Dropped a sativa gummy and hit this at the Art Museum. Highly recommended!


    KOOOOOYAAAAAAANNNIIISSQAAAAATSIIIIIIII

  • Amadeus

    Amadeus

    ★★★★★

    DIRECTOR’S CUT

    OOOOO! Rock me Amadeus!

  • The New Kids

    The New Kids

    ★★★

    The gayest movie without being gay

  • Antonio Lopez 1970: Sex Fashion & Disco

    Antonio Lopez 1970: Sex Fashion & Disco

    ★★★

    Inspiring documentary about one of my favorite fashion illustrators and personalities of all time! 

    Marvelous to see the stock footage of an intensely creative and progressive time - I had almost forgotten that there really did exist a time of raw, carefree liberation before our current terribly careful politically “correct” “blanched-nuts” one. I can only hope that the pendulum will swing that way again in my lifetime

    Thanks for the reminder!


    I would have liked to hear more about his…

  • Mommie Dearest

    Mommie Dearest

    ★★★★★

    The hair
    The eyebrows
    The fashions
    The drama

    Faye Dunaway IS Joan Crawford

  • Open House

    Open House

    ★★½

    Hilarious (an understandable) target for serial, murdrous rage. But OMG this was painful to watch, outside of the occasional peachy cheek shot lol

  • The Killing Kind

    The Killing Kind

    ★★★★★

    So fucking brilliant! I would’ve died to have seen this back in my twenties!!

  • Fourth Story

    Fourth Story

    ★★

    Please don’t ever make me watch this again

  • The Lathe of Heaven

    The Lathe of Heaven

    ★★★

    Love that this was based in a Portland and those futuristic fashions definitely caught my attention

    This film celebrates architecture in a way that I can understand

  • Menendez: Blood Brothers

    Menendez: Blood Brothers

    ★★★½

    Fairly well done, definitely gripping, account of the abuse that led to the murder of José and Erik Menendez’s parents  and subsequent trials

  • Drew Peterson: Untouchable

    Drew Peterson: Untouchable

    ★★★

    Rob Lowe plays the perfect dick psychopath