Sort by

Adam has logged 43 entries for films during October 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Host

The Host

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Beloved

Beloved

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Charade

Charade

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Philadelphia

Philadelphia

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Open Doom Crescendo

Open Doom Crescendo

2022
×
Read the review Edit this entry  
24
The Nobodies

The Nobodies

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Killer Queen

Killer Queen

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Legend of Baron To'a

The Legend of Baron To'a

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Married to the Mob

Married to the Mob

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Swimming to Cambodia

Swimming to Cambodia

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Tusk

Tusk

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Godspell

Godspell

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Feels Good Man

Feels Good Man

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Kingdom of Dreams and Madness

The Kingdom of Dreams and Madness

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
BLACKPINK: Light Up the Sky

BLACKPINK: Light Up the Sky

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The King of Kong: A Fistful of Quarters

The King of Kong: A Fistful of Quarters

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Something Wild

Something Wild

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Swing Shift

Swing Shift

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Melvin and Howard

Melvin and Howard

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Last Embrace

Last Embrace

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Planet of the Apes

Planet of the Apes

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Citizens Band

Citizens Band

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Fighting Mad

Fighting Mad

1976
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Crazy Mama

Crazy Mama

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Caged Heat

Caged Heat

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
BASEketball

BASEketball

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
T-Rex

T-Rex

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Who Is America?

Who Is America?

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Suedehead

Suedehead

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry