RSS feed for Adam

Adam has logged 224 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
I Love Melvin

I Love Melvin

1953
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Busting a Nut

Busting a Nut

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Klaus

Klaus

2019
×
Read the review Edit this entry  
24
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Saving Christmas

Saving Christmas

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Night School

Night School

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: The Clone Wars

Star Wars: The Clone Wars

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Assassination Classroom The Movie: 365 Days

Assassination Classroom The Movie: 365 Days

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Muppet*Vision 3-D

Muppet*Vision 3-D

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Star Tours 3D - The Adventures Continue

Star Tours 3D - The Adventures Continue

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Miami Connection

Miami Connection

1987
×
½
Read the review Edit this entry  
04
Marvel Studios: Expanding the Universe

Marvel Studios: Expanding the Universe

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
The Social Network

The Social Network

2010
×
Read the review Edit this entry  
02
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Devil

Devil

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Curse of La Llorona

The Curse of La Llorona

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
The Hunchback of Notre Dame II

The Hunchback of Notre Dame II

2002
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Lava

Lava

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
High School Musical

High School Musical

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Last Kiss

The Last Kiss

2001
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
The Last Kiss

The Last Kiss

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★
Edit this entry  
26
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
26
True Romance

True Romance

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Notes from Melanie

Notes from Melanie

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Her

Her

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Steamboat Willie

Steamboat Willie

1928
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Band Concert

The Band Concert

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry