Adam has logged 124 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Downton Abbey

Downton Abbey

2019
×
★★★½
Edit this entry  
24
Klaus

Klaus

2019
×
★★★
Edit this entry  
24
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
American Factory

American Factory

2019
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★
Edit this entry  
10
Joker

Joker

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Diego Maradona

Diego Maradona

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Amazing Grace

Amazing Grace

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Wild Rose

Wild Rose

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Blinded by the Light

Blinded by the Light

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Call Us Ishmael

Call Us Ishmael

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Police Story

Police Story

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Arctic

Arctic

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Nothing Like a Dame

Nothing Like a Dame

2018
×
★★★½
Edit this entry  
21
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Shakespeare in Love

Shakespeare in Love

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Us

Us

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry