Sort by

Adam has logged 85 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Armageddon Time

Armageddon Time

2022
×
★★½
Edit this entry  
25
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Spirited

Spirited

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Causeway

Causeway

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Wonder

The Wonder

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Fire of Love

Fire of Love

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Marcel the Shell with Shoes On

Marcel the Shell with Shoes On

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Prey

Prey

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Three Thousand Years of Longing

Three Thousand Years of Longing

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Confess, Fletch

Confess, Fletch

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Blonde

Blonde

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Elvis

Elvis

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Nope

Nope

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Sea Beast

The Sea Beast

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Cha Cha Real Smooth

Cha Cha Real Smooth

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
This Much I Know to Be True

This Much I Know to Be True

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
RRR

RRR

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Hamlet

Hamlet

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
CODA

CODA

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Operation Mincemeat

Operation Mincemeat

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Lost City

The Lost City

2022
×
★★½
Edit this entry  
04
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
Apollo 10½: A Space Age Childhood

Apollo 10½: A Space Age Childhood

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Jackass Forever

Jackass Forever

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
King Richard

King Richard

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
CODA

CODA

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry