a has logged 72 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Quiller Memorandum

The Quiller Memorandum

1966
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Breaking with Old Ideas

Breaking with Old Ideas

1976
×
Read the review Edit this entry  
01
A Home with a View

A Home with a View

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Knife+Heart

Knife+Heart

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Parasite

Parasite

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Vitalina Varela

Vitalina Varela

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Midsommar

Midsommar

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Murder Mystery

Murder Mystery

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Live Nude Girls Unite!

Live Nude Girls Unite!

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mission: Impossible II

Mission: Impossible II

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Dangerous Encounters of the First Kind

Dangerous Encounters of the First Kind

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Manhunt

Manhunt

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Detective Dee and the Mystery of the Phantom Flame

Detective Dee and the Mystery of the Phantom Flame

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Domino

Domino

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Diamantino

Diamantino

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Rollerball

Rollerball

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
That Old Dream That Moves

That Old Dream That Moves

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Drylongso

Drylongso

1998
×
★★★½
Edit this entry  
04
Sarraounia

Sarraounia

1986
×
★★★½
Edit this entry  
30
Nowhere

Nowhere

1997
×
★★★
Edit this entry  
26
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
Read the review Edit this entry  
25
The Swindle

The Swindle

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Betty

Betty

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Peterloo

Peterloo

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
High Life

High Life

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Gleaners and I

The Gleaners and I

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Black Panthers

Black Panthers

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Hyenas

Hyenas

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Dirty Ho

Dirty Ho

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bullet in the Head

Bullet in the Head

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Surname Viet Given Name Nam

Surname Viet Given Name Nam

1989
×
Read the review Edit this entry  
27
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Us

Us

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Trash Humpers

Trash Humpers

2009
×
Read the review Edit this entry  
20
Peking Opera Blues

Peking Opera Blues

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Better Tomorrow III: Love and Death in Saigon

A Better Tomorrow III: Love and Death in Saigon

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Black Mother

Black Mother

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Long Day's Journey Into Night

Long Day's Journey Into Night

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Double Team

Double Team

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Knock Off

Knock Off

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
News from Home

News from Home

1976
×
Read the review Edit this entry  
12
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
A Better Tomorrow II

A Better Tomorrow II

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Candyman

Candyman

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry