2016

Adam Lubitow Adam Lubitow’s year in review

Adam’s highest rated films

  • Moonlight

    ★★★★★

  • Halloween

    ★★★★★

  • Brief Encounter

    ★★★★★

  • In Transit

    ★★★★★

  • Tower

    ★★★★½

  • Gleason

    ★★★★½

  • O.J.: Made in America

    ★★★★½

  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

    ★★★★½

  • Cabaret

    ★★★★½

  • Anomalisa

    ★★★★½

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★½

  • Jackie

    ★★★★

  • Everybody Wants Some!!

    ★★★★

  • The Witness

    ★★★★

  • Off the Rails

    ★★★★

  • Manchester by the Sea

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 318 Films watched
  • 26.5 Average per month
  • 6.1 Average per week

Milestones

First Film

Testament of Youth

Jan 1

Most Watched

Everybody Wants Some!!

twice

Moonlight

twice

The Edge of Seventeen

twice

Last Film

The Umbrellas of Cherbourg

Dec 26

Genres, Countries & Languages

Drama
164 films
Comedy
93 films
Documentary
51 films
Romance
50 films
Thriller
49 films
Adventure
45 films
Action
33 films
Fantasy
28 films
Family
28 films
Horror
24 films
USA
227 films
UK
51 films
France
26 films
Germany
15 films
Canada
12 films
Ireland
10 films
Australia
6 films
New Zealand
5 films
Belgium
5 films
Denmark
5 films
English
282 films
Spanish
20 films
French
17 films
German
13 films
Arabic
8 films
Russian
7 films
Italian
7 films
Japanese
6 films
Polish
5 films

Breakdown

2016 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 20 Added 13

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Adam’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

O.J.: Made in America
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Zoolander 2
Average weighted rating:

2.0

Most Popular

Mad Max: Fury Road
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

The Good Breast

Films watched in 2016

  • The Umbrellas of Cherbourg
  • La La Land
  • The Muppet Christmas Carol
  • Paterson
  • Lion
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Why Him?
  • Best Worst Thing That Ever Could Have Happened...
  • Jackie
  • Nocturnal Animals
  • Tower
  • Everybody Wants Some!!
  • High-Rise
  • The First Monday in May
  • Audrie & Daisy
  • Office Christmas Party
  • Café Society
  • The Witness
  • Off the Rails
  • Always Shine
  • The Shallows
  • Miss Sloane
  • Bad Moms
  • Collateral Beauty
  • Allied
  • The Eagle Huntress
  • Manchester by the Sea
  • I Am Not Your Negro
  • Moonlight
  • Gleason
  • Sing
  • Moana
  • Rules Don't Apply
  • Loving
  • The Edge of Seventeen
  • Trolls
  • Fantastic Beasts and Where to Find Them
  • Bleed for This
  • Fantastic Beasts and Where to Find Them
  • Billy Lynn's Long Halftime Walk
  • The Edge of Seventeen
  • O.J.: Made in America
  • How to Lose a Guy in 10 Days
  • Do Not Resist
  • The Good Breast
  • Arrival
  • Certain Women
  • Sing Street
  • To Keep the Light
  • American Pastoral
  • The Last Laugh
  • Doctor Strange
  • Christine
  • Hacksaw Ridge
  • Gimme Danger
  • 11 Minutes
  • The Secret Life of Pets
  • What We Do in the Shadows
  • King Cobra
  • Halloween
  • Siberian Exile
  • Planet Single
  • The Accountant
  • Supersonic
  • The Greasy Strangler
  • Ouija: Origin of Evil
  • Denial
  • Justin Timberlake + The Tennessee Kids
  • Real Boy
  • Lovesong
  • Death Becomes Her
  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
  • A Man Called Ove
  • Harry Potter and the Philosopher's Stone
  • The Greasy Strangler
  • Being 17
  • Heavenly Creatures
  • Strike a Pose
  • Closet Monster
  • Departure
  • The Girl on the Train
  • Lady in White
  • Other People
  • Heartland
  • American Honey
  • Cameraperson
  • The Dressmaker
  • Pushing Dead
  • The American President
  • Under the Shadow
  • Deepwater Horizon
  • Miss Peregrine's Home for Peculiar Children
  • Storks
  • The Birth of a Nation
  • Blair Witch
  • Phantasm
  • Florence Foster Jenkins
  • The Hollars
  • Muddy Track
  • Sully
  • The Handmaiden
  • In the Blood
  • Queen of Katwe
  • The Belko Experiment
  • Moonlight
  • ARQ
  • Snowden
  • The Rehearsal
  • Lady Macbeth
  • The Magnificent Seven
  • The Innocents
  • Bridget Jones's Baby
  • Bridget Jones: The Edge of Reason
  • Bridget Jones's Diary
  • Little Men
  • Morris from America
  • Farewell My Concubine
  • Don't Breathe
  • Catfish
  • Miss Sharon Jones!
  • Southside with You
  • Check It
  • First Girl I Loved
  • The Queen of Ireland
  • Burn Burn Burn
  • Esteros
  • The Thing
  • Kubo and the Two Strings
  • Equity
  • A Holy Mess
  • One Kiss
  • Hell or High Water
  • Hands of Stone
  • Hunt for the Wilderpeople
  • Indignation
  • Pete's Dragon
  • Nuts!
  • Our Little Sister
  • Slash
  • Being 17
  • Don't Think Twice
  • This Film Is Not Yet Rated
  • Suicide Squad
  • The Hateful Eight
  • Batman Returns
  • Play the Devil
  • Predator
  • Jason Bourne
  • Captain Fantastic
  • Tickled
  • Looking: The Movie
  • Do You Take This Man
  • Tomcat
  • Star Trek Beyond
  • The Conjuring
  • Paris 05:59: Théo & Hugo
  • Ghostbusters
  • Lights Out
  • Blush
  • Frank Zappa: Eat that Question - Frank Zappa in His Own Words
  • Hurricane Bianca
  • Mike and Dave Need Wedding Dates
  • Nerve
  • The Untouchables
  • Central Intelligence
  • Independence Day: Resurgence
  • The BFG
  • The Legend of Tarzan
  • Unlocking the Cage
  • How to Win Enemies
  • Suicide Kale
  • De Palma
  • Sing Street
  • The Neon Demon
  • Norman Lear: Just Another Version of You
  • Swiss Army Man
  • A Tale of Love and Darkness
  • I Love You Both
  • Compared To What: The Improbable Journey Of Barney Frank
  • Baba Joon
  • Cabaret
  • Aliens
  • Finding Dory
  • Piper
  • Arianna
  • The Conjuring
  • Belladonna of Sadness
  • Beetlejuice
  • Popstar: Never Stop Never Stopping
  • The Dark Crystal
  • How to Let Go of the World and Love All the Things Climate Can't Change
  • The Fits
  • The Lobster
  • Maggie's Plan
  • Dark Horse
  • Lovesong
  • Love & Friendship
  • X-Men: Apocalypse
  • Weiner
  • Fire Song
  • Neighbors 2: Sorority Rising
  • The Evil Dead
  • The Nice Guys
  • The Meddler

See all 318

Highly rated films Adam missed

  • Black Mirror: San Junipero
  • Lemonade
  • Bo Burnham: Make Happy
  • One More Time with Feeling
  • Martírio
  • How to Build a Time Machine
  • Aquarius
  • A Silent Voice

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more