Adam has logged 239 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Vanishing Point

Vanishing Point

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Lone Survivor

Lone Survivor

2013
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
30
You're Next

You're Next

2011
×
★★★★
Edit this entry  
29
Out of the Furnace

Out of the Furnace

2013
×
★★★
Edit this entry  
28
Escape from Tomorrow

Escape from Tomorrow

2013
×
★★★
Edit this entry  
28
The Adventures of Buckaroo Banzai Across the 8th Dimension

The Adventures of Buckaroo Banzai Across the 8th Dimension

1984
×
★★★★
Edit this entry  
28
Killing Zoe

Killing Zoe

1993
×
★★½
Edit this entry  
27
Wrong Cops

Wrong Cops

2013
×
★★½
Edit this entry  
27
G.I. Joe: Retaliation

G.I. Joe: Retaliation

2013
×
★★★½
Edit this entry  
25
47 Ronin

47 Ronin

2013
×
★★
Edit this entry  
25
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★★★
Edit this entry  
25
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★★
Edit this entry  
25
Black Christmas

Black Christmas

2006
×
★★
Edit this entry  
24
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★★★
Edit this entry  
24
Fruitvale Station

Fruitvale Station

2013
×
★★½
Edit this entry  
21
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★★★
Edit this entry  
21
X

X

2011
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Hunger

The Hunger

1983
×
★★★½
Edit this entry  
19
Don Jon

Don Jon

2013
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★★
Edit this entry  
15
2 Guns

2 Guns

2013
×
★★★
Edit this entry  
15
Rapture-Palooza

Rapture-Palooza

2013
×
★★½
Edit this entry  
14
Kick-Ass 2

Kick-Ass 2

2013
×
★★★½
Edit this entry  
14
Body Bags

Body Bags

1993
×
★★★
Edit this entry  
11
Hot Tub Time Machine

Hot Tub Time Machine

2010
×
★★★½
Edit this entry  
08
Mud

Mud

2012
×
★★★
Edit this entry  
08
Strange Days

Strange Days

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Ghost in the Shell Arise - Border 1: Ghost Pain

Ghost in the Shell Arise - Border 1: Ghost Pain

2013
×
★★★
Edit this entry  
07
Shocker

Shocker

1989
×
★★★
Edit this entry  
07
Limitless

Limitless

2011
×
★★★½
Edit this entry  
07
Monsters University

Monsters University

2013
×
★★½
Edit this entry  
07
Insidious: Chapter 2

Insidious: Chapter 2

2013
×
★★★
Edit this entry  
01
Running Scared

Running Scared

2006
×
★★★½
Edit this entry  
01
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Raid

The Raid

2011
×
★★★½
Edit this entry  
30
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★★★½
Edit this entry  
29
Society

Society

1989
×
★★★
Edit this entry  
29
Knightriders

Knightriders

1981
×
★★½
Edit this entry  
29
Body Bags

Body Bags

1993
×
★★★
Edit this entry  
28
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★
Edit this entry  
27
Robin Hood

Robin Hood

1973
×
★★★
Edit this entry  
22
Night of the Comet

Night of the Comet

1984
×
★★★½
Edit this entry  
17
RED 2

RED 2

2013
×
★★★
Edit this entry  
17
Willow

Willow

1988
×
★★★★
Edit this entry  
17
Crash

Crash

1996
×
★★★
Edit this entry  
17
Dredd

Dredd

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Elysium

Elysium

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Mindwarp

Mindwarp

1992
×
★★★
Edit this entry  
14
The Internship

The Internship

2013
×
★★½
Edit this entry