• Strange Days

    Strange Days

    ★★★★½

    I can't believe my 13 year-old 1995 self missed this when it came out because I would have lapped it up like a starving cat to a bowl of milk. I definitely place Strange Days on the holy pedestal of the best 90's cyberpunk films along with Twelve Monkeys, The Matrix, eXistenZ, and Dark City.

    I've always been a fan of Kathryn Bigelow, but I think this might be one of her best. The POV sequences are expertly (and chillingly)…

  • The Hobbit: An Unexpected Journey

    The Hobbit: An Unexpected Journey

    ★★★★½

    I liked this so much more than I thought I would and I was very apprehensive and skeptical of the HFR but found that it was seamless and worked great with the film.

    Maybe I've just seen the LOTR trilogy so many times (and also knew so little about The Hobbit story) that this film seemed so much more free of the plot conventions of the LOTR films that sometimes seemed to drag them down a bit.

    The acting, writing…

  • I Saw the Devil

    I Saw the Devil

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    I'll kill you at your most painful moment
    When you most tremble in pain and fear,
    I'll kill you then!
    Because only that will be real revenge.
    True revenge.

  • Black Christmas

    Black Christmas

    ★★★½

    YES. I can see why this movie is considered a horror classic.

    Olivia Hussey as Jess is great. I loved Barb's (Margot Kidder) drunken rant in front of Clare's father about her probably being dead. I adored the voice of "Billy" and his phone calls. The best part about this movie is the ambiguous ending. Today's audiences would not stand for this kind of ending, which is a big reason why I am such a huge fan of pre-90s horror films. The credits abruptly roll and nothing is wrapped up with a pretty bow like movie endings generally are today.

  • Pulp Fiction

    Pulp Fiction

    ★★★★★

    12/6/12 - I just watched this in the theater for the "Tarantino XX" event. Even though I have probably seen it 10+ times, it still is awesome every time. Absolutely one of my most favorites of all time. SAY WHAT AGAIN!

  • Cloud Atlas

    Cloud Atlas

    ★★★★½

    The Wachowski siblings never fail to amaze me. This movie was SO dense and needs a re-watch or 12 to really absorb and understand it all. I mean shit, it's nearly 3 hours long. The story is captivating as is the cinematography. Sign me up for that blu-ray pre-order!

  • From Dusk Till Dawn

    From Dusk Till Dawn

    ★★★½

    One of Robert Rodriguez's best. In fact, this movie probably contributed to me becoming a horror genre fan when I first saw it at the age of 13. Tom Savini! Creepy sex offender Quentin! Bad ass priest Harvey Keitel! Cheech Marin playing like 3 different characters! "I may be a bastard, but I'm not a fucking bastard."

  • Wreck-It Ralph

    Wreck-It Ralph

    ★★★½

    This movie was so much more than I thought it would be. I know it's a kid's movie, but I'm 29 years old and still loved it. It had a good story and was really well done. I didn't realize that Vanellope was Sarah Silverman until I saw the credits. John C. Reilly was good as well and Alan Tudyk was cracking me up.

  • Lawless

    Lawless

    ★★★½

    I really enjoyed this movie. It's a period-piece crime drama set during Prohibition. Guy Pearce stole this for me as well; he was terrifying and awesome. Tom Hardy was really good too-- soft spoken yet menacing. And boy, he took a beating in this as well. I still hate Shia LaBeouf, though, and his character in this movie was just an annoying pussy ass bitch, so that didn't help his case either.

  • That's My Boy

    That's My Boy

    ★★½

    Meh. Adam Sandler, I feel like you've still got it but you just can't pull a halfway decent script out of your ass anymore. How about you just fund a sequel to Grandma's Boy? That would make me happy.

  • Big Trouble in Little China

    Big Trouble in Little China

    ★★★★★

    I love everything about this movie. It's one of my favorites of all time. If you haven't seen it, you're doing yourself a huge disservice. GO WATCH IT! NOW!

  • Martyrs

    Martyrs

    ★★★

    I'll say it again: I love recent French horror films. This was good and I never could have guessed how the story would play out until the last quarter of the movie. Gory and interesting. This almost stacks up there with Inside (my fav French horror of the last decade), Frontier(s), and High Tension.