ADAM has logged 119 entries for films during October 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Night of the Demons 2

Night of the Demons 2

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
31
The Terror Within II

The Terror Within II

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Idle Hands

Idle Hands

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Terrifier

Terrifier

2016
×
★★★
Edit this entry  
29
Haunt

Haunt

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
Ghoulies II

Ghoulies II

1987
×
★★★½
Edit this entry  
29
Ghoulies

Ghoulies

1985
×
★★★½
Edit this entry  
29
Pieces

Pieces

1982
×
★★★★
Edit this entry  
29
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★
Edit this entry  
29
10 to Midnight

10 to Midnight

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Game Over

Game Over

1989
×
★★★★
Edit this entry  
28
Motel Hell

Motel Hell

1980
×
★★★½
Edit this entry  
27
Trick or Treat

Trick or Treat

1986
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Witch Who Came from the Sea

The Witch Who Came from the Sea

1976
×
★★★½
Edit this entry  
27
Malatesta’s Carnival of Blood

Malatesta’s Carnival of Blood

1973
×
★★★½
Edit this entry  
27
Inseminoid

Inseminoid

1981
×
★★★½
Edit this entry  
26
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Demonic Toys

Demonic Toys

1992
×
★★★½
Edit this entry  
26
Island Of Blood

Island Of Blood

1982
×
★★★
Edit this entry  
26
Digging Up the Marrow

Digging Up the Marrow

2014
×
★★★★
Edit this entry  
25
Cemetery of Terror

Cemetery of Terror

1985
×
★★★★
Edit this entry  
25
Trick or Treat

Trick or Treat

1986
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Terror Within

The Terror Within

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Shivers

Shivers

1975
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Funhouse

The Funhouse

1981
×
★★★½
Edit this entry  
25
Spider Baby

Spider Baby

1967
×
★★★
Edit this entry  
25
Lifeforce

Lifeforce

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★★
Edit this entry  
24
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Sect

The Sect

1991
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Church

The Church

1989
×
★★★★
Edit this entry  
24
Cemetery Man

Cemetery Man

1994
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Black Sabbath

Black Sabbath

1963
×
★★★½
Edit this entry  
23
Necromancer

Necromancer

1988
×
★★★
Edit this entry  
23
Cemetery Man

Cemetery Man

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Back to the Future Part III

Back to the Future Part III

1990
×
★★★½
Edit this entry  
23
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★★
Edit this entry  
22
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Rest in Pieces

Rest in Pieces

1987
×
★★★½
Edit this entry  
21
Trick or Treat

Trick or Treat

1986
×
★★★★
Edit this entry  
21
Hatchet III

Hatchet III

2013
×
★★★½
Edit this entry  
21
Hatchet II

Hatchet II

2010
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Hatchet

Hatchet

2006
×
★★★★
Edit this entry  
20
Scary Movie 3

Scary Movie 3

2003
×
★★★½
Edit this entry  
20
Scary Movie

Scary Movie

2000
×
★★★★
Edit this entry  
20
The New York Ripper

The New York Ripper

1982
×
★★★★½
Edit this entry