Adam has logged 158 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
An Affair to Remember

An Affair to Remember

1957
×
Edit this entry  
29
The Awful Truth

The Awful Truth

1937
×
Edit this entry  
29
Love Affair

Love Affair

1939
×
Edit this entry  
28
They All Laughed

They All Laughed

1981
×
Edit this entry  
27
Animal House

Animal House

1978
×
Edit this entry  
26
Baby Boom

Baby Boom

1987
×
Edit this entry  
25
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★½
Edit this entry  
24
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
Edit this entry  
22
Honeyland

Honeyland

2019
×
★★★½
Edit this entry  
21
Holiday

Holiday

1938
×
Edit this entry  
21
The Holiday

The Holiday

2006
×
Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
1917

1917

2019
×
★★★★
Edit this entry  
17
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
15
Midsommar

Midsommar

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
21 Bridges

21 Bridges

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Forky Asks a Question: What Is Love?

Forky Asks a Question: What Is Love?

2019
×
Read the review Edit this entry  
29
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★½
Edit this entry  
28
Dutch

Dutch

1991
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Daytrippers

The Daytrippers

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Friends at Last

Friends at Last

1995
×
Edit this entry  
17
Kundun

Kundun

1997
×
Edit this entry  
11
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
Edit this entry  
11
Shoah

Shoah

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
08
A Fish in the Bathtub

A Fish in the Bathtub

1998
×
Read prior review Edit this entry  
05
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Fish in the Bathtub

A Fish in the Bathtub

1998
×
Read the review Edit this entry  
14
Gemini Man

Gemini Man

2019
×
Edit this entry  
07
Joker

Joker

2019
×
Edit this entry  
28
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Working Girl

Working Girl

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Varda by Agnès

Varda by Agnès

2019
×
★★★★
Edit this entry  
31
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Waves

Waves

2019
×
★★
Edit this entry  
25
American Factory

American Factory

2019
×
★★★★
Edit this entry  
24
Sullivan's Travels

Sullivan's Travels

1941
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Where'd You Go, Bernadette

Where'd You Go, Bernadette

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
08
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
31
The Paper

The Paper

1994
×
★★★★
Edit this entry  
30
Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★½
Edit this entry  
28
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★★
Edit this entry  
27
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Edit this entry