Sort by

Adam has logged 274 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Keeping the Faith

Keeping the Faith

2000
×
Read the review Edit this entry  
28
The Forty-Year-Old Version

The Forty-Year-Old Version

2020
×
Edit this entry  
28
Allied

Allied

2016
×
Edit this entry  
28
In Dreams

In Dreams

1999
×
Read the review Edit this entry  
27
Broadcast News

Broadcast News

1987
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Education

Education

2020
×
Edit this entry  
26
Time

Time

2020
×
★★★★
Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Edit this entry  
24
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Edit this entry  
24
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
Read the review Edit this entry  
23
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Bloody Nose, Empty Pockets

Bloody Nose, Empty Pockets

2020
×
Read the review Edit this entry  
22
Diner

Diner

1982
×
Edit this entry  
21
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★
Edit this entry  
21
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
Edit this entry  
20
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
Edit this entry  
20
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
Edit this entry  
19
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
Edit this entry  
16
LEGO Star Wars Holiday Special

LEGO Star Wars Holiday Special

2020
×
Edit this entry  
11
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★½
Edit this entry  
11
Bill & Ted Face the Music

Bill & Ted Face the Music

2020
×
Read the review Edit this entry  
08
Back to the Future Part III

Back to the Future Part III

1990
×
Edit this entry  
07
Beowulf

Beowulf

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Jane Eyre

Jane Eyre

1943
×
Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Edit this entry  
03
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Punchline

Punchline

1988
×
Edit this entry  
27
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
Edit this entry  
27
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Chasing Amy

Chasing Amy

1997
×
Edit this entry  
23
Bathtubs Over Broadway

Bathtubs Over Broadway

2018
×
Edit this entry  
18
Songs My Brothers Taught Me

Songs My Brothers Taught Me

2015
×
Edit this entry  
16
Round Midnight

Round Midnight

1986
×
Edit this entry  
14
Mr. Deeds Goes to Town

Mr. Deeds Goes to Town

1936
×
Edit this entry  
14
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
Edit this entry  
13
A Matter of Life and Death

A Matter of Life and Death

1946
×
Edit this entry  
12
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★
Edit this entry  
09
Rebecca

Rebecca

1940
×
Edit this entry  
08
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
Edit this entry  
02
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
Read the review Edit this entry  
01
Party Girl

Party Girl

1995
×
Read the review Edit this entry  
01
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
Edit this entry  
31
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
29
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★½
Edit this entry  
26
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Cold Turkey

Cold Turkey

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Mr. Deeds

Mr. Deeds

2002
×
Edit this entry