Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★
Edit this entry  
26
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
15
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Opening Night

Opening Night

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
10
McCabe & Mrs. Miller

McCabe & Mrs. Miller

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
10
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★
Edit this entry  
09
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Edit this entry  
09
Basic

Basic

2020
×
Edit this entry  
09
Quiet Carriage

Quiet Carriage

2019
×
Edit this entry  
08
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Gunfighter

The Gunfighter

1950
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★
Edit this entry  
06
Band of Outsiders

Band of Outsiders

1964
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
03
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Possession

Possession

1981
×
Edit this entry  
31
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★
Edit this entry  
31
Sideways

Sideways

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
29
About Schmidt

About Schmidt

2002
×
★★★★
Edit this entry  
28
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Edit this entry  
26
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Edit this entry  
22
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Edit this entry  
19
Mystery

Mystery

2011
×
Edit this entry  
19
Apocrypha

Apocrypha

2009
×
Edit this entry  
18
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Squid Game

Squid Game

2021
×
Edit this entry  
17
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Wind

Wind

1996
×
Read prior review Edit this entry  
13
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Edit this entry  
10
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★★★
Edit this entry  
09
Cat People

Cat People

1942
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Scary Movie

Scary Movie

2000
×
Edit this entry  
05
Shirkers

Shirkers

2018
×
Edit this entry  
04
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
Edit this entry  
04
Daughters of the Dust

Daughters of the Dust

1991
×
Edit this entry  
02
Making 'Do the Right Thing'

Making 'Do the Right Thing'

1989
×
Edit this entry  
01
Branded to Kill

Branded to Kill

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★★
Edit this entry  
29
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
The Color of Money

The Color of Money

1986
×
★★★★
Edit this entry  
26
Mary and Max

Mary and Max

2009
×
Edit this entry