Sort by

AdamWalsh has logged 262 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Dune

Dune

1984
×
Edit this entry  
29
The Beatles: Eight Days a Week - The Touring Years

The Beatles: Eight Days a Week - The Touring Years

2016
×
Edit this entry  
29
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
Edit this entry  
28
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1956
×
Edit this entry  
27
Rope

Rope

1948
×
Edit this entry  
27
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
27
A Perfect Murder

A Perfect Murder

1998
×
Edit this entry  
26
Tenet

Tenet

2020
×
Read prior review Edit this entry  
26
The Lovely Bones

The Lovely Bones

2009
×
Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
Read prior review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Day for Night

Day for Night

1973
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Begin Again

Begin Again

2013
×
Read prior review Edit this entry  
19
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Long Toast

Long Toast

2020
×
Edit this entry  
19
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
Edit this entry  
19
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
Edit this entry  
18
Little Women

Little Women

1994
×
Edit this entry  
16
The Boat That Rocked

The Boat That Rocked

2009
×
Edit this entry  
16
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
Read prior review Edit this entry  
16
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
Read prior review Edit this entry  
15
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

2019
×
Edit this entry  
12
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Brubaker

Brubaker

1980
×
Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
Edit this entry  
30
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
Edit this entry  
30
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hostiles

Hostiles

2017
×
Edit this entry  
23
Bob Dylan - Dont Look Back

Bob Dylan - Dont Look Back

1967
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
Read the review Edit this entry  
22
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
Read prior review Edit this entry  
21
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
Edit this entry  
21
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Muppets

The Muppets

2011
×
Edit this entry  
14
OPAL

OPAL

2020
×
Edit this entry