Robin has logged 61 entries for films during June 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Anna

Anna

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Some of My Best Friends Are

Some of My Best Friends Are

1971
×
Read the review Edit this entry  
29
Men in Black: International

Men in Black: International

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
I Remember Mama

I Remember Mama

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Fools for Scandal

Fools for Scandal

1938
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
For Me and My Gal

For Me and My Gal

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The New Romantic

The New Romantic

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Girl Crazy

Girl Crazy

1943
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Notorious

Notorious

1946
×
★★★★
Edit this entry  
25
Looks and Smiles

Looks and Smiles

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Broadcast News

Broadcast News

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Gilda

Gilda

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Charade

Charade

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Cinderella

Cinderella

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Downton Abbey: A Journey to the Highlands

Downton Abbey: A Journey to the Highlands

2012
×
Read the review Edit this entry  
22
Late Night

Late Night

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Born to Dance

Born to Dance

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Music in My Heart

Music in My Heart

1940
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Juno

Juno

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Three Sailors and a Girl

Three Sailors and a Girl

1953
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Cactus Flower

Cactus Flower

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Chernobyl

Chernobyl

2019
×
★★★★
Edit this entry  
18
Father of the Bride

Father of the Bride

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Heiress

The Heiress

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Lover Come Back

Lover Come Back

1961
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Home Again

Home Again

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Pillow Talk

Pillow Talk

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Shaft

Shaft

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Hard Day's Night

A Hard Day's Night

1964
×
Read the review Edit this entry  
13
Alfie

Alfie

2004
×
Read the review Edit this entry  
13
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Bachelorette

Bachelorette

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Night at the Museum

Night at the Museum

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Dark Phoenix

Dark Phoenix

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Remains of the Day

The Remains of the Day

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
A Hard Day's Night

A Hard Day's Night

1964
×
Read prior review Edit this entry  
09
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Come Live with Me

Come Live with Me

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Last of Mrs. Cheyney

The Last of Mrs. Cheyney

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Long Time No Sea

Long Time No Sea

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Les Misérables

Les Misérables

2018
×
Read the review Edit this entry  
07
Kitbull

Kitbull

2019
×
Read the review Edit this entry  
06
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

2019
×
Read the review Edit this entry  
05
Black Mirror: Smithereens

Black Mirror: Smithereens

2019
×
Read the review Edit this entry  
05
Black Mirror: Striking Vipers

Black Mirror: Striking Vipers

2019
×
Read the review Edit this entry