Sort by

adelinetaylorh has logged 397 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Behaving Badly

Behaving Badly

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
31
The Retrieval

The Retrieval

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Cheap Thrills

Cheap Thrills

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Color of Time

The Color of Time

2012
×
Read the review Edit this entry  
29
Revenge of the Green Dragons

Revenge of the Green Dragons

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Starred Up

Starred Up

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Gambler

The Gambler

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Calvary

Calvary

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Winter's Tale

Winter's Tale

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Good People

Good People

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Bad Turn Worse

Bad Turn Worse

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Big Eyes

Big Eyes

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
What If

What If

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Interview

The Interview

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Annie

Annie

2014
×
Read the review Edit this entry  
23
The Rover

The Rover

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Space Station 76

Space Station 76

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Wish I Was Here

Wish I Was Here

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Art of the Steal

The Art of the Steal

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Ragnarok

Ragnarok

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
This Is the End

This Is the End

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
Read the review Edit this entry  
15
Knights of Badassdom

Knights of Badassdom

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Alan Partridge: Alpha Papa

Alan Partridge: Alpha Papa

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Wild

Wild

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Venus in Fur

Venus in Fur

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ida

Ida

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Cold in July

Cold in July

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
ABCs of Death 2

ABCs of Death 2

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Kite

Kite

2014
×
Read the review Edit this entry  
12
Brick Mansions

Brick Mansions

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
A Merry Friggin' Christmas

A Merry Friggin' Christmas

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Taking of Deborah Logan

The Taking of Deborah Logan

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Come Back to Me

Come Back to Me

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
The Den

The Den

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Unbroken

Unbroken

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Flight 7500

Flight 7500

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Murder of a Cat

Murder of a Cat

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Exodus: Gods and Kings

Exodus: Gods and Kings

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Mood Indigo

Mood Indigo

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Land Ho!

Land Ho!

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Joe

Joe

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Grumpy Cat's Worst Christmas Ever

Grumpy Cat's Worst Christmas Ever

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
I Origins

I Origins

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Not Safe for Work

Not Safe for Work

2014
×
★½
Read the review Edit this entry