Sort by

Adam has logged 197 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Day After Tomorrow

The Day After Tomorrow

2004
×
★★★½
Edit this entry  
28
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★½
Edit this entry  
24
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Edit this entry  
20
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★
Edit this entry  
20
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★★
Edit this entry  
19
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★½
Edit this entry  
19
American Sniper

American Sniper

2014
×
★★★
Edit this entry  
16
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Edit this entry  
14
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Edit this entry  
12
17 Again

17 Again

2009
×
★★★½
Edit this entry  
12
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★
Edit this entry  
10
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★
Edit this entry  
09
Luca

Luca

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
End of Watch

End of Watch

2012
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Grucifixion

The Grucifixion

2021
×
★★★½
Edit this entry  
29
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★½
Edit this entry  
28
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★½
Edit this entry  
24
John Wick

John Wick

2014
×
★★★½
Edit this entry  
23
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Edit this entry  
22
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Coco

Coco

2017
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★★
Edit this entry  
17
Eternals

Eternals

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
15
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Proposal

The Proposal

2009
×
★★
Edit this entry  
14
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★
Edit this entry  
14
Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

2019
×
★★★½
Edit this entry  
13
Red Notice

Red Notice

2021
×
Edit this entry  
13
Abduction

Abduction

2011
×
½
Edit this entry  
12
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★
Edit this entry  
12
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★½
Edit this entry  
11
Looper

Looper

2012
×
★★★½
Edit this entry  
11
High School Musical 2

High School Musical 2

2007
×
★½
Edit this entry  
10
The Kissing Booth 2

The Kissing Booth 2

2020
×
½
Edit this entry  
10
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★★★
Edit this entry  
09
Anchorman 2: The Legend Continues

Anchorman 2: The Legend Continues

2013
×
★★½
Edit this entry  
09
The Interview

The Interview

2014
×
★★★
Edit this entry  
08
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★★★
Edit this entry  
06
Platoon

Platoon

1986
×
★★★
Edit this entry  
06
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★★½
Edit this entry  
05
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
05
I'm Still Here

I'm Still Here

2010
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Simpsons: The Good, the Bart, and the Loki

The Simpsons: The Good, the Bart, and the Loki

2021
×
Edit this entry  
04
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
30
1917

1917

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The Master

The Master

2012
×
★★★★½
Edit this entry