Sort by

Andrew has logged 191 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
Read the review Edit this entry  
29
I'm Your Man

I'm Your Man

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Sibyl

Sibyl

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Bergman Island

Bergman Island

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Mist

The Mist

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Third Murder

The Third Murder

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Hold the Dark

Hold the Dark

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
As Tears Go By

As Tears Go By

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Belfast

Belfast

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Powaqqatsi

Powaqqatsi

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Uncle Buck

Uncle Buck

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
After Life

After Life

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Annette

Annette

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Nocturne

Nocturne

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Oculus

Oculus

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Hush

Hush

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Paranormal Activity

Paranormal Activity

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Haunting

The Haunting

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dune

Dune

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Twentieth Century

The Twentieth Century

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Kuroneko

Kuroneko

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Britney vs. Spears

Britney vs. Spears

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Lamb

Lamb

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Titane

Titane

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
No Sudden Move

No Sudden Move

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Eagle vs Shark

Eagle vs Shark

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
La Bamba

La Bamba

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
9/11: Inside the President's War Room

9/11: Inside the President's War Room

2021
×
Read the review Edit this entry  
25
Cry Macho

Cry Macho

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Million Dollar Baby

Million Dollar Baby

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Mystic River

Mystic River

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry