RSS feed for Andrew

Andrew has logged 306 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Selma

Selma

2014
×
★★
Edit this entry  
31
Paper Towns

Paper Towns

2015
×
★★★½
Edit this entry  
31
Trainwreck

Trainwreck

2015
×
★★★½
Edit this entry  
29
Matt Shepard Is a Friend of Mine

Matt Shepard Is a Friend of Mine

2014
×
★★★½
Edit this entry  
29
A Shock to the System

A Shock to the System

1990
×
★★
Edit this entry  
28
Beginners

Beginners

2010
×
★★★
Edit this entry  
28
The Rainmaker

The Rainmaker

1997
×
★★★
Edit this entry  
25
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★½
Edit this entry  
13
Into the Abyss

Into the Abyss

2011
×
★★★½
Edit this entry  
12
Sunshine

Sunshine

2007
×
★½
Edit this entry  
10
Trance

Trance

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Prowler

The Prowler

1951
×
★★★
Edit this entry  
08
Into the Woods

Into the Woods

2014
×
★★★
Edit this entry  
07
Hunger

Hunger

2008
×
★★½
Edit this entry  
05
John and Mary

John and Mary

1969
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Fruitvale Station

Fruitvale Station

2013
×
★★★★
Edit this entry  
02
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★½
Edit this entry  
01
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★½
Edit this entry  
01
Millions

Millions

2004
×
★★★
Edit this entry  
30
A Tale of Springtime

A Tale of Springtime

1990
×
★★★½
Edit this entry  
29
Frantic

Frantic

1988
×
★★★½
Edit this entry  
28
Slumdog Millionaire

Slumdog Millionaire

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Pauline at the Beach

Pauline at the Beach

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dead Ringers

Dead Ringers

1988
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Regarding Henry

Regarding Henry

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Shame

Shame

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Dutch

Dutch

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Sin City: A Dame to Kill For

Sin City: A Dame to Kill For

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Southpaw

Southpaw

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dracula

Dracula

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Stolen Kisses

Stolen Kisses

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Jack

Jack

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Beach

The Beach

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Fried Green Tomatoes

Fried Green Tomatoes

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Revenge of the Nerds

Revenge of the Nerds

1984
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
They Live

They Live

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Narrow Margin

The Narrow Margin

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Unfaithful Wife

The Unfaithful Wife

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
A Life Less Ordinary

A Life Less Ordinary

1997
×
★½
Edit this entry  
03
Shallow Grave

Shallow Grave

1994
×
★★★½
Edit this entry  
03
99 River Street

99 River Street

1953
×
★★★½
Edit this entry  
31
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Before the Revolution

Before the Revolution

1964
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Onibaba

Onibaba

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Cloud-Capped Star

The Cloud-Capped Star

1960
×
★★½
Read the review Edit this entry