Sort by

addymbee has logged 114 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Peter & the Wolf

Peter & the Wolf

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
28
How to Train Your Dragon

How to Train Your Dragon

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Jim Gaffigan: Comedy Monster

Jim Gaffigan: Comedy Monster

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Boondock Saints

The Boondock Saints

1999
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Emmet Otter's Jug-Band Christmas

Emmet Otter's Jug-Band Christmas

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Australian Ballet's The Nutcracker

The Australian Ballet's The Nutcracker

2015
×
Read the review Edit this entry  
19
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
A River Runs Through It

A River Runs Through It

1992
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Barbie as The Princess & the Pauper

Barbie as The Princess & the Pauper

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Barbie: A Fairy Secret

Barbie: A Fairy Secret

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Barbie in the Nutcracker

Barbie in the Nutcracker

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Louise

Louise

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Excess Baggage

Excess Baggage

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Excess Baggage

Excess Baggage

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Wait Until Dark

Wait Until Dark

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Picnic at Hanging Rock

Picnic at Hanging Rock

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
M*A*S*H

M*A*S*H

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Excess Baggage

Excess Baggage

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Excess Baggage

Excess Baggage

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Notorious

Notorious

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Birds

The Birds

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Midsummer Night's Dream

A Midsummer Night's Dream

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Russians Are Coming! The Russians Are Coming!

The Russians Are Coming! The Russians Are Coming!

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Jane Eyre

Jane Eyre

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Majora's Mask: Terrible Fate

Majora's Mask: Terrible Fate

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Odd Couple

The Odd Couple

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
A Hard Day's Night

A Hard Day's Night

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry