Addison has logged 44 entries for films during January 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Two

Two

1965
×
Edit this entry  
31
Call Me Tonight

Call Me Tonight

1986
×
Edit this entry  
31
City

City

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Love & Pop

Love & Pop

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Trypps #7 (Badlands)

Trypps #7 (Badlands)

2010
×
Edit this entry  
28
In the Heat of the Sun

In the Heat of the Sun

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
Edit this entry  
27
Hostiles

Hostiles

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Portrait of a Young Girl at the End of the 60's in Brussels

Portrait of a Young Girl at the End of the 60's in Brussels

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
One A.M.

One A.M.

1916
×
Edit this entry  
26
Dream Work

Dream Work

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
26
On the Beach at Night Alone

On the Beach at Night Alone

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Police Story

Police Story

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Evening Glow Over

Evening Glow Over

2016
×
Edit this entry  
24
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Wedlock House: An Intercourse

Wedlock House: An Intercourse

1959
×
Edit this entry  
24
Fireworks

Fireworks

1947
×
Edit this entry  
24
Back and Forth

Back and Forth

1969
×
Edit this entry  
23
World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
U.S. Go Home

U.S. Go Home

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Hubert Bals Handshake

Hubert Bals Handshake

1989
×
Edit this entry  
20
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
20
A Tale of Winter

A Tale of Winter

1992
×
Edit this entry  
18
The Hunt for Red October

The Hunt for Red October

1990
×
★★★½
Edit this entry  
17
Terrorizers

Terrorizers

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Right Now, Wrong Then

Right Now, Wrong Then

2015
×
★★★★
Edit this entry  
15
Katatsumori

Katatsumori

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
15
A Century of Energy

A Century of Energy

2015
×
★★★★
Edit this entry  
15
Rebels of the Neon God

Rebels of the Neon God

1992
×
★★★★
Edit this entry  
14
Black Ice

Black Ice

1994
×
Edit this entry  
14
Yes, Madam

Yes, Madam

1985
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Man Who Sleeps

The Man Who Sleeps

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★½
Edit this entry  
13
Grass Labyrinth

Grass Labyrinth

1979
×
★★★½
Edit this entry  
13
Scorpio Rising

Scorpio Rising

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Woman in Gold

Woman in Gold

2015
×
★★
Edit this entry  
12
Ponce de León

Ponce de León

2012
×
Edit this entry  
09
Time Regained

Time Regained

1999
×
Read the review Edit this entry  
07
Deep Sleep

Deep Sleep

2014
×
Edit this entry  
07
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Revolutionary Girl Utena: The Adolescence of Utena

Revolutionary Girl Utena: The Adolescence of Utena

1999
×
Edit this entry  
04
Stranger

Stranger

2018
×
Edit this entry  
03
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★½
Edit this entry