• Citadel

    ★★★½

  • Cenote

    ★★★½

  • Sorokin Trip

    ★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★½

  • Now, at Last!

    ★★★★½

  • Jobe'z World

    ★★★½

  • HyperNormalisation

    ★★★★

  • A Train Arrives at the Station

    ★★★½

  • The Lobster

    ★★★

  • Inherent Vice

    ★★★★½

  • The Term. Beginning of a Big Story

    ★★★★

  • Maidan

    ★★★★

  • The Hope Factory

    ★★★★½

  • The Bling Ring

    ★★★½

  • Hard to Be a God

    ★★★★★

  • The Museum of Imagination

    ★★★½

  • For Marx...

    ★★★★★

  • True Grit

    ★★★★

  • My Joy

    ★★★★★

  • Four Lions

    ★★★★

  • Zombieland

    ★★★★

  • Everybody Dies But Me

    ★★★½

  • The Man from London

    ★★★★½

  • Playing the Victim

    ★★★½

  • Blockade

    ★★★★

  • The Death of Mr. Lazarescu

    ★★★★½

  • Instructions for a Light and Sound Machine

    ★★★★½

  • Bummer

    ★★★½

  • Dream Work

    ★★★★

  • Cat Soup

    ★★★★½

  • O Brother, Where Art Thou?

    ★★★★½

  • Werckmeister Harmonies

    ★★★★★

  • The Wind Will Carry Us

    ★★★★★

  • Beau Travail

    ★★★★★

  • The Virgin Suicides

    ★★★½

  • The Green Elephant

    ★★★★

  • Outer Space

    ★★★★

  • Black Cat, White Cat

    ★★★★½

  • Fear and Loathing in Las Vegas

    ★★★★

  • Khrustalyov, My Car!

    ★★★★★

  • Dark City

    ★★★

  • The Georgetown Loop

    ★★★★

  • Chronicle of a Disappearance

    ★★★★★

  • The Last Bolshevik

    ★★★★

  • Three Colors: Blue

    ★★★

  • In the Soup

    ★★★★½

  • Wild at Heart

    ★★★★★

  • Close-Up

    ★★★★★

  • Tie Me Up! Tie Me Down!

    ★★★★

  • The Needle

    ★★★★½

  • Days of Eclipse

    ★★★★½

  • Withnail & I

    ★★★★½

  • The Sacrifice

    ★★★★½

  • Tampopo

    ★★★★★

  • Come and See

    ★★★★★

  • Mishima: A Life in Four Chapters

    ★★★★½

  • My Friend Ivan Lapshin

    ★★★★½

  • Anniversary Celebrations

    ★★★★½

  • Lenz

    ★★★½

  • Babylon

    ★★★★★

  • Alien

    ★★★★★

  • The Ascent

    ★★★★★

  • Suspiria

    ★★★★★

  • The Irony of Fate, or Enjoy Your Bath!

    ★★★★

  • Barry Lyndon

    ★★★★½

  • Eadweard Muybridge, Zoopraxographer

    ★★★★★

  • Jaws

    ★★★★

  • Mirror

    ★★★★★

  • The Night Porter

    ★★★½

  • About Some Meaningless Events

    ★★★★½

  • The Hourglass Sanatorium

    ★★★★★

  • Ganja & Hess

    ★★★★★