Sort by

adelaideblair has logged 266 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Knights of Badassdom

Knights of Badassdom

2013
×
★★★
Edit this entry  
26
Moon Zero Two

Moon Zero Two

1969
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Ruggles of Red Gap

Ruggles of Red Gap

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Trouble with Harry

The Trouble with Harry

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★½
Edit this entry  
23
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Second Face

The Second Face

1950
×
★★★
Edit this entry  
18
Dangerous

Dangerous

1935
×
★★★★
Edit this entry  
16
New Year's Evil

New Year's Evil

1980
×
★★
Edit this entry  
15
The Device

The Device

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Private Parts

Private Parts

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Damsels in Distress

Damsels in Distress

2011
×
★★★½
Edit this entry  
10
Final Destination 3

Final Destination 3

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Final Destination 2

Final Destination 2

2003
×
★★★½
Edit this entry  
07
Chef

Chef

2014
×
★★★½
Edit this entry  
07
Airport 1975

Airport 1975

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Sixteen Candles

Sixteen Candles

1984
×
★★★★
Edit this entry  
04
Death Race 2000

Death Race 2000

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★★
Edit this entry  
01
Big Eyes

Big Eyes

2014
×
★★★
Edit this entry  
29
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Edit this entry  
28
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Final Destination

Final Destination

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Planet of the Apes

Planet of the Apes

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Room 237

Room 237

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Exhibition

Exhibition

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Meanwhile

Meanwhile

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Stolen Face

Stolen Face

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Come Drink with Me

Come Drink with Me

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Curtains

Curtains

1983
×
★★½
Edit this entry  
19
The Last Days on Mars

The Last Days on Mars

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★½
Edit this entry  
12
Wonder Woman

Wonder Woman

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Fly

The Fly

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Food, Inc.

Food, Inc.

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Shadow of the Vampire

Shadow of the Vampire

2000
×
★★½
Edit this entry  
03
The Couch

The Couch

1962
×
★★★
Edit this entry  
02
The Magnificent Ambersons

The Magnificent Ambersons

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Big Driver

Big Driver

2014
×
★★
Edit this entry  
31
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★
Edit this entry  
29
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Maniac Cop

Maniac Cop

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry