Sort by

adelaideblair has logged 36 entries for films during October 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★
Edit this entry  
29
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Maniac Cop

Maniac Cop

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Blood from the Mummy's Tomb

Blood from the Mummy's Tomb

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
★★
Edit this entry  
25
Jesse James Meets Frankenstein's Daughter

Jesse James Meets Frankenstein's Daughter

1966
×
★★
Edit this entry  
24
The Manitou

The Manitou

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★½
Edit this entry  
22
Laggies

Laggies

2014
×
★★★½
Edit this entry  
21
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Island of Lost Souls

Island of Lost Souls

1932
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Cat People

Cat People

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Cursed

Cursed

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Invitation to Hell

Invitation to Hell

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Terror Train

Terror Train

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Lunchbox

The Lunchbox

2013
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Hills Have Eyes Part II

The Hills Have Eyes Part II

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Magic

Magic

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Salem's Lot

Salem's Lot

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Willard

Willard

1971
×
★★
Edit this entry  
11
The Lords of Salem

The Lords of Salem

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Lifeforce

Lifeforce

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Story of Film: An Odyssey

The Story of Film: An Odyssey

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
08
A Good Marriage

A Good Marriage

2014
×
★★★
Edit this entry  
07
The Fog

The Fog

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Automata

Automata

2014
×
★★½
Edit this entry  
05
The Howling

The Howling

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Rabid

Rabid

1977
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
02
The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Creep

Creep

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Motel Hell

Motel Hell

1980
×
★★★
Edit this entry  
01
Frightmare

Frightmare

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry