Sort by

adelaideblair has logged 303 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Avalanche

Avalanche

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
While You Were Sleeping

While You Were Sleeping

1995
×
★★★½
Edit this entry  
30
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Stuffed

Stuffed

2019
×
★★★½
Edit this entry  
28
Set!

Set!

2021
×
★★★
Edit this entry  
28
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★½
Edit this entry  
27
George: The Story of George Maciunas and Fluxus

George: The Story of George Maciunas and Fluxus

2018
×
★★★
Edit this entry  
27
Beanie Mania

Beanie Mania

2021
×
★★★½
Edit this entry  
25
Daimajin

Daimajin

1966
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
A Very Murray Christmas

A Very Murray Christmas

2015
×
★★★★
Edit this entry  
24
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★★½
Edit this entry  
24
Yokai Monsters: Along with Ghosts

Yokai Monsters: Along with Ghosts

1969
×
★★★★
Edit this entry  
23
Sol LeWitt

Sol LeWitt

2012
×
★★★
Edit this entry  
22
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★½
Edit this entry  
21
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Yokai Monsters: Spook Warfare

Yokai Monsters: Spook Warfare

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Christmas Decay

Christmas Decay

2008
×
★★½
Edit this entry  
19
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Edit this entry  
19
Whistle and I'll Come to You

Whistle and I'll Come to You

1968
×
★★★½
Edit this entry  
19
Christmas in Connecticut

Christmas in Connecticut

1945
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Single All the Way

Single All the Way

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The House That Would Not Die

The House That Would Not Die

1970
×
★★★
Edit this entry  
12
Caught

Caught

1949
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Housewives of the North Pole

The Housewives of the North Pole

2021
×
★★★
Edit this entry  
11
The Silencers

The Silencers

1996
×
★★★
Edit this entry  
09
The Ringer

The Ringer

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Tangled

Tangled

2010
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Bee Gees: How Can You Mend a Broken Heart

The Bee Gees: How Can You Mend a Broken Heart

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Corruption

Corruption

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★
Edit this entry  
04
R.O.T.O.R.

R.O.T.O.R.

1987
×
★★★
Edit this entry  
01
Nobody

Nobody

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Naughty Books

Naughty Books

2020
×
★★½
Edit this entry  
29
Slumber Party Massacre

Slumber Party Massacre

2021
×
★★★½
Edit this entry  
29
Love Hard

Love Hard

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Made You Look: A True Story About Fake Art

Made You Look: A True Story About Fake Art

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Turbulence 3: Heavy Metal

Turbulence 3: Heavy Metal

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Sour Grapes

Sour Grapes

2016
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
I'm Your Man

I'm Your Man

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Fellowship of the Frog

The Fellowship of the Frog

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Lost Leonardo

The Lost Leonardo

2021
×
★★★½
Edit this entry  
17
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Turbulence 2: Fear of Flying

Turbulence 2: Fear of Flying

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Last of Sheila

The Last of Sheila

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
T-Force

T-Force

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry