Sort by

adelaideblair has logged 50 entries for films during October 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Hologram Man

Hologram Man

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Muppets Haunted Mansion

Muppets Haunted Mansion

2021
×
★★★
Edit this entry  
31
Jonathan

Jonathan

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Demons

Demons

1985
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
The Child

The Child

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Lake of Dracula

Lake of Dracula

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Yokai Monsters: 100 Monsters

Yokai Monsters: 100 Monsters

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Mummy

The Mummy

1999
×
★★★★
Edit this entry  
25
Made You Look: A True Story About Fake Art

Made You Look: A True Story About Fake Art

2020
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Darkman

Darkman

1990
×
★★★½
Edit this entry  
24
Dracula A.D. 1972

Dracula A.D. 1972

1972
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Hack-O-Lantern

Hack-O-Lantern

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dune

Dune

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Demons 2

Demons 2

1986
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Eyes of Laura Mars

Eyes of Laura Mars

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Mother of Tears

The Mother of Tears

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Stepfather

The Stepfather

1987
×
★★★½
Edit this entry  
18
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Red Queen Kills Seven Times

The Red Queen Kills Seven Times

1972
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Castle of Blood

Castle of Blood

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Strangler of Blackmoor Castle

The Strangler of Blackmoor Castle

1963
×
★★★
Edit this entry  
16
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★
Edit this entry  
16
Vampires vs. the Bronx

Vampires vs. the Bronx

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Thirst

Thirst

1979
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Rest in Pieces

Rest in Pieces

1987
×
½
Edit this entry  
13
Assault on Precinct 13

Assault on Precinct 13

1976
×
★★★★
Edit this entry  
13
Cosmic Dawn

Cosmic Dawn

2021
×
Edit this entry  
11
Woodlands Dark and Days Bewitched: A History of Folk Horror

Woodlands Dark and Days Bewitched: A History of Folk Horror

2021
×
★★★★
Edit this entry  
10
This is GWAR

This is GWAR

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Bloodhound

The Bloodhound

2020
×
★★★
Edit this entry  
10
The House of Usher

The House of Usher

1989
×
★★★
Edit this entry  
10
House of Usher

House of Usher

1960
×
★★★½
Edit this entry  
09
Spice World

Spice World

1997
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
New Nightmare

New Nightmare

1994
×
★★★
Edit this entry  
08
Cry of the Werewolf

Cry of the Werewolf

1944
×
★★½
Edit this entry  
07
Alien on Stage

Alien on Stage

2021
×
★★★★
Edit this entry  
07
Raw

Raw

2016
×
★★★½
Edit this entry  
06
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Try Harder!

Try Harder!

2021
×
★★★½
Edit this entry  
04
a-ha: The Movie

a-ha: The Movie

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Scream Blacula Scream

Scream Blacula Scream

1973
×
★★★½
Edit this entry  
03
Vampire Circus

Vampire Circus

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Dracula's Daughter

Dracula's Daughter

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Love at First Bite

Love at First Bite

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Inferno

Inferno

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Way Down: God, Greed, and the Cult of Gwen Shamblin

The Way Down: God, Greed, and the Cult of Gwen Shamblin

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
The Black Cat

The Black Cat

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry