Adem has logged 53 entries for films during September 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
29
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
28
World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
28
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Skin

Skin

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Mother

Mother

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Wisdom Teeth

Wisdom Teeth

2010
×
★★★
Edit this entry  
27
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
27
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2011
×
Edit this entry  
27
I Am So Proud of You

I Am So Proud of You

2008
×
Edit this entry  
26
Everything Will Be OK

Everything Will Be OK

2006
×
Edit this entry  
26
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Watching Grass Grow

Watching Grass Grow

2005
×
Edit this entry  
26
The Meaning of Life

The Meaning of Life

2005
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Animation Show

The Animation Show

2003
×
★★★½
Edit this entry  
26
Rejected

Rejected

2000
×
★★★★
Edit this entry  
26
Billy's Balloon

Billy's Balloon

1998
×
★★★
Edit this entry  
26
Lily and Jim

Lily and Jim

1997
×
★★★★
Edit this entry  
26
Genre

Genre

1996
×
★★★
Edit this entry  
26
Ah, L'Amour

Ah, L'Amour

1995
×
★★★
Edit this entry  
24
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Kanehsatake: 270 Years of Resistance

Kanehsatake: 270 Years of Resistance

1993
×
★★★★
Edit this entry  
22
Mr. Mouse Takes a Trip

Mr. Mouse Takes a Trip

1940
×
Edit this entry  
22
I Am Easy to Find

I Am Easy to Find

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
When the Zombies Come

When the Zombies Come

2013
×
Read the review Edit this entry  
20
Anima

Anima

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
I Am Easy to Find

I Am Easy to Find

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Two Cars, One Night

Two Cars, One Night

2004
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Railrodder

The Railrodder

1965
×
Edit this entry  
17
Hamlet

Hamlet

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Snowshoers

The Snowshoers

1958
×
Read the review Edit this entry  
15
Greed

Greed

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Motherless Brooklyn

Motherless Brooklyn

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Weathering with You

Weathering with You

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Human Capital

Human Capital

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Long Branch

Long Branch

2011
×
★★★
Edit this entry  
12
True History of the Kelly Gang

True History of the Kelly Gang

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Lucy in the Sky

Lucy in the Sky

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
About Endlessness

About Endlessness

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Blinkity Blank

Blinkity Blank

1955
×
Edit this entry  
10
Neighbours

Neighbours

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Beanpole

Beanpole

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Ema

Ema

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry