Sort by

Ade Setiawan has logged 207 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Cujo

Cujo

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Kung Fury

Kung Fury

2015
×
★★★½
Edit this entry  
23
Tilik

Tilik

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Leviathan

Leviathan

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Sand Castle

Sand Castle

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Vivarium

Vivarium

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Phoenix Incident

The Phoenix Incident

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
1922

1922

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Host

Host

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Lean on Pete

Lean on Pete

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Walking Out

Walking Out

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Amulet

Amulet

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Backcountry

Backcountry

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Wolfman

The Wolfman

2010
×
★★★½
Edit this entry  
06
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Kissing Booth 2

The Kissing Booth 2

2020
×
Read the review Edit this entry  
27
Pandorum

Pandorum

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Rental

The Rental

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Walk to Remember

A Walk to Remember

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Gangster Squad

Gangster Squad

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Archive

Archive

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Wave

The Wave

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Ides of March

The Ides of March

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Men in Black

Men in Black

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Hitman's Bodyguard

The Hitman's Bodyguard

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Hide and Seek

Hide and Seek

2005
×
★★★
Edit this entry  
12
Another Earth

Another Earth

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Relic

Relic

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Dragonball Evolution

Dragonball Evolution

2009
×
½
Read the review Edit this entry  
07
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Tangled

Tangled

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Accountant

The Accountant

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
You're Next

You're Next

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
We're the Millers

We're the Millers

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Lion

Lion

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry