Sort by

Ade Setiawan has logged 49 entries for films during June 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
You're Next

You're Next

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
We're the Millers

We're the Millers

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Lion

Lion

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Birch

The Birch

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Belko Experiment

The Belko Experiment

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Splice

Splice

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Accident Man

Accident Man

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Back Roads

Back Roads

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
I Know What You Did Last Summer

I Know What You Did Last Summer

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Halloween

Halloween

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Splinter

Splinter

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
White Snake

White Snake

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Dead Silence

Dead Silence

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★½
Edit this entry  
16
Frost Bite

Frost Bite

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Van Helsing

Van Helsing

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Artemis Fowl

Artemis Fowl

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Spawn

Spawn

1997
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
The Town

The Town

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Taylor Swift: The 1989 World Tour - Live

Taylor Swift: The 1989 World Tour - Live

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Jack and Jill

Jack and Jill

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Dracula

Dracula

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
In Fabric

In Fabric

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Armoire

The Armoire

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Chicken Little

Chicken Little

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Poltergeist

Poltergeist

2015
×
Read the review Edit this entry  
08
The Fountain

The Fountain

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
All Hallows' Eve

All Hallows' Eve

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
HK: Hentai Kamen 2 - Abnormal Crisis

HK: Hentai Kamen 2 - Abnormal Crisis

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Chronicle

Chronicle

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Water Horse

The Water Horse

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Wretched

The Wretched

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
House of 1000 Corpses

House of 1000 Corpses

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Spiderwick Chronicles

The Spiderwick Chronicles

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Cloverfield

Cloverfield

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Kookie

Kookie

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Vienna Waits for You

Vienna Waits for You

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Deliver Us from Evil

Deliver Us from Evil

2014
×
★★
Read the review Edit this entry