Sort by

Ade Setiawan has logged 74 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Skywatch

Skywatch

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Block Island Sound

The Block Island Sound

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Separation

Separation

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Burning

Burning

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Anonymous Animals

Anonymous Animals

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Dark and the Wicked

The Dark and the Wicked

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
I Saw the Light

I Saw the Light

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Fantastic Four

Fantastic Four

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Where the Wild Things Are

Where the Wild Things Are

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Strangled

Strangled

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
My Name

My Name

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Deep House

The Deep House

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Human Centipede (First Sequence)

The Human Centipede (First Sequence)

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Starry Eyes

Starry Eyes

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Paranormal Activity: Next of Kin

Paranormal Activity: Next of Kin

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Humans

The Humans

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Caveat

Caveat

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Enemy

Enemy

1983
×
★★★½
Edit this entry  
27
Before Night Falls

Before Night Falls

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Medium

The Medium

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Shook

Shook

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Home Sweet Home Alone

Home Sweet Home Alone

2021
×
Read the review Edit this entry  
17
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Nitram

Nitram

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Hatchet

Hatchet

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Alone

Alone

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Neighbors' Window

The Neighbors' Window

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Primal

Primal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
12 Hour Shift

12 Hour Shift

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Joe

Joe

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Take Shelter

Take Shelter

2011
×
★★★
Edit this entry  
28
Fill Your Heart with French Fries

Fill Your Heart with French Fries

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Limbo

Limbo

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Lightningface

Lightningface

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
Read the review Edit this entry  
23
Prince Avalanche

Prince Avalanche

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Tunnel

Tunnel

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Neighbors' Window

The Neighbors' Window

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
The Red Turtle

The Red Turtle

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Till Death

Till Death

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry