Ade Setiawan has written 38 reviews for films rated ★★★ .

  • Incantation

    Incantation

    ★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Mmm yea... Here's a thing...

    This movie itself actually has nothing special to offer. It's giving (slightly) Noroi and The Medium. But wasn't scarier at all than the two of those. NOT EVEN CLOSE. I gave a highly disclaimer for y'all who is trypophobia : I WARNED YOU ONCE, NOT TO WATCH IT, TREMENDOUSLY.
    Oh I felt really bad for Ming character. That man was a nice guy and he didn't deserve through all of the malicious cursed endlessly :(((…

  • Becky

    Becky

    ★★★

    yup yup so truue Becky get their mfs ass to the mud ✊👊✊🤘

  • Antlers

    Antlers

    ★★★

    AlOhA!!! I'm back dudes and dudettes (I guess??)

    Anw how have u been mfs ❤❤❤
    Hopefully you're doing fab as always ✨


    Actually this wasn't the first film that I've watched during this a moment of silence in time. But idgaf to put em down on this dusty ass letterboxd app lol. But here I stand with this mf film review..

    Not shittywood back at it again used lame ass style trope. Take mythology and completely ignore what it actually…

  • Anonymous Animals

    Anonymous Animals

    ★★★

    So this was basically a real version of BoJack Horseman in a nutshell? Alrighty.

  • The Dark and the Wicked

    The Dark and the Wicked

    ★★★

    Too many horror cliches, no character development, descent jump scares and lame story.


    The levitating old lady was literally the only interesting part of this film. But yea I can say it's pretty atmospheric. It was okay👌

  • I Saw the Light

    I Saw the Light

    ★★★

    The casts were great. The film was just meh.



    Oh gosssh my Tom-Lizzie heart can't take it no more ❤💞💖

  • Strangled

    Strangled

    ★★★

    God, it's brutal out here...

    (Yeah)

  • The Deep House

    The Deep House

    ★★★

    My claustrophobia and cleithrophobia is seemingly quaking...

  • Paranormal Activity: Next of Kin

    Paranormal Activity: Next of Kin

    ★★★

    at least the poster is a bop

  • Hatchet

    Hatchet

    ★★★

    Not me laughing my ass off the whole way lmao help this was too hilarious 💀

    I bet the director is a huge Mortal Kombat fan -i
    Probably, cuz every death is a fatality material umm

  • Prince Avalanche

    Prince Avalanche

    ★★★

    Pretty petitious but here's Paul Rudd when he looked so hot as hell. Well, I couldn't complain more due to the fact that. So... yeah it is what it is

    /files 💅 exquisitely/

  • Till Death

    Till Death

    ★★★

    The real definition of simp in a nutshell.