Ade Setiawan has written 21 reviews for films rated ★★★★½ .

  • Throw Down

    Throw Down

    ★★★★½

    They didn't make a movie like this any time soon, perhaps

    //shrugs in Andrew Garfield// 🤷😌✨


    Just incredible judo film as the ultimate expression of male kinship. pairs well with Jackass, another piece of media that explores the physical expression of male relationships. There's more here about persevering in the pursuit of one's dream, about redemption from giving up. It's a very sweet and touching movie that's also an incredibly cool movie where people are always getting tossed about. Knew it was an all-timer the second a sax showed up

    God tier me thinks.

  • Another Round

    Another Round

    ★★★★½

    me and swiffers when listened to Message In A Bottle by Taylor mf Swift


    All is well that ended well.
    All of them performed brilliantly even the students did their part really well.

  • An American Werewolf in London

    An American Werewolf in London

    ★★★★½

    Happy 40th anniversary to the whole casts and crews of An American Werewolf in London 🎊🍾 🐺 ✨💥 Special thanks to the legendary Rick Baker for the special realistic make up effects


    What def makes this movie is good was the transformation acting scene. The editing in this scene was so incredibly brilliant. Seen it a hundred times and my jaw still drops like the first saw I ever saw it. It scarred the heck of me when I was…

  • Limbo

    Limbo

    ★★★★½

    Lord,


    I too could see the glimpses of heaven through this movie....

  • Wind River

    Wind River

    ★★★★½

    This was SUCH an indomitable movie. The way I was honestly on the edge of my seat the entire time is unparalleled. Taylor Sherridan is a genius, an insanely talented writer. Absolute masterpiece, gripping, so real and raw.



    Okay.. That's a little bit too much compliments there, I guess... =͟͟͞͞( ✌°∀° )☛

  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

    Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

    ★★★★½

    Voldemort : Why do you live?
    Harry : Because I have something worth to living for
    Voldemort : *curious intensifies mode activated* what?






    Harry : Ehh.. A nose.

  • Leviathan

    Leviathan

    ★★★★½

    Bellissimo mwah mwah mwaaah

    ♡〜٩( ˃́▿˂̀ )۶〜♡

  • A Walk to Remember

    A Walk to Remember

    ★★★★½

    It's been so long, but this movie still breaks my heart in the best freaking way. This movie made me cringely smile and ugly cried at the same time in the whole scenes. But dang, I can frankly say that this one is the best romantic movies ever made, hands down!

    Sad, it's just too much to handle..


    Anyways, stream folklore by the artist of the decade or imma bomb your house tonite! 😌💃✨

    I might kiss you.
    I might be bad at it.

  • Zootopia

    Zootopia

    ★★★★½

    Idk man, im so obsessed with this movie!


    An amazing disney movie. Relatable characters, interesting plot, fun, beautiful animation and moral of the story. The city itself is remarkable colorful wild exotic awesome peaceful and stunning. Yet it addresses several serious real world issues, like racism and discrimination. It is more than naive kids' movie as it can be connected with other aspects, which can be understood by the way it deals with stereotypes and mindsets.

    Zootopia shows how some…

  • Men in Black

    Men in Black

    ★★★★½

    Idfc what tasteless fad say bout this movie. This one will always be my favorite MIB series of all time. The rest were sucksass. We only stan the original one!


    ̿̿ ̿̿ ̿̿'̿'\̵͇̿̿\з= ( ▀ ͜͞ʖ▀) =ε/̵͇̿̿/’̿’̿ ̿ ̿̿ ̿̿ ̿̿

  • Tangled

    Tangled

    ★★★★½

    Okay, but it has to be said...



    Tangled >>>>>> Frozen universe


    BYE.

  • The Nice Guys

    The Nice Guys

    ★★★★½

    I really am entertained.


    Okay Mr. Goose but how do you still look hot, adorable dork and goofy at the same time, huh? It's criminally illegal, sir.

    The giant bee part got some good laughs outta meh. This movie is def entertaining at it's finest! What a fun ride. This should have a sequel. It ain't a masterpiece but this movie issa hidden gem.

    Yea, my boo Gosling is absolutely still phenomenal as always. Also the charisma of Russell Crowe and Matt Bomer are surprisingly gorgeous! Matt kinda hot tho 😌


    I enjoyed this one a lot. Had tons of laughter. Go watch it!