Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Signs

Signs

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bamboozled

Bamboozled

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Alien

Alien

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Broadcast News

Broadcast News

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
He Got Game

He Got Game

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
City of God

City of God

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Scream

Scream

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
House

House

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Manhattan

Manhattan

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Speed

Speed

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
True Romance

True Romance

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Jeruzalem

Jeruzalem

2015
×
★½
Read the review Edit this entry