Sort by

Cam has logged 150 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Ballad of Jack and Rose

The Ballad of Jack and Rose

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
I Am Not Your Negro

I Am Not Your Negro

2016
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Mountain

The Mountain

2018
×
★★★
Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Luce

Luce

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
A Rainy Day in New York

A Rainy Day in New York

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Booksmart

Booksmart

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
03
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Love & Mercy

Love & Mercy

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
02
They Live by Night

They Live by Night

1948
×
★★★★
Edit this entry  
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Greener Grass

Greener Grass

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★★★
Edit this entry  
25
End of Watch

End of Watch

2012
×
★★★
Edit this entry  
17
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Transit

Transit

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The People vs. Larry Flynt

The People vs. Larry Flynt

1996
×
★★★★
Edit this entry  
30
Lincoln

Lincoln

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Hitch-Hiker

The Hitch-Hiker

1953
×
★★½
Edit this entry  
28
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Won't You Be My Neighbor?

Won't You Be My Neighbor?

2018
×
★★★★
Edit this entry  
13
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Take This Waltz

Take This Waltz

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Too Old to Die Young

Too Old to Die Young

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Knack... and How to Get It

The Knack... and How to Get It

1965
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Stagecoach

Stagecoach

1939
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Colma: The Musical

Colma: The Musical

2006
×
★★★½
Edit this entry  
17
White Heat

White Heat

1949
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Adventurer

The Adventurer

1917
×
★★★★★
Edit this entry  
11
United 93

United 93

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Scarface

Scarface

1932
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Foo Fighters: Back and Forth

Foo Fighters: Back and Forth

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Sullivan's Travels

Sullivan's Travels

1941
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Clue

Clue

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Lady Vanishes

The Lady Vanishes

1938
×
★★★★
Edit this entry