RSS feed for Amanda
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★½
Edit this entry  
24
All Inclusive

All Inclusive

2017
×
★★
Edit this entry  
22
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★★
Edit this entry  
17
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★
Edit this entry  
02
Kingdom of Sweden

Kingdom of Sweden

2018
×
★★½
Edit this entry  
14
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Drive Angry

Drive Angry

2011
×
Edit this entry  
06
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★
Edit this entry  
12
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★★½
Edit this entry  
12
Looking: The Movie

Looking: The Movie

2016
×
★★★★
Edit this entry  
04
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★
Edit this entry  
30
Under Siege

Under Siege

1992
×
★½
Edit this entry  
30
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Beast

Beast

2017
×
★★★½
Edit this entry  
21
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Unthinkable

The Unthinkable

2018
×
★★★
Edit this entry  
10
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★½
Edit this entry  
24
Samurai Cop 2: Deadly Vengeance

Samurai Cop 2: Deadly Vengeance

2015
×
½
Edit this entry  
24
Samurai Cop

Samurai Cop

1991
×
Edit this entry  
22
In the Shadow of Iris

In the Shadow of Iris

2016
×
★★½
Edit this entry  
19
Small Crimes

Small Crimes

2017
×
★★★
Edit this entry  
16
Genova

Genova

2008
×
★★
Edit this entry  
12
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★½
Edit this entry  
05
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★
Edit this entry  
05
Split

Split

2016
×
★★★★
Edit this entry  
04
Forgive Us Our Debts

Forgive Us Our Debts

2018
×
★★★
Edit this entry  
01
The Secret in Their Eyes

The Secret in Their Eyes

2009
×
★★★★
Edit this entry  
30
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
★★★★
Edit this entry  
29
Life

Life

2017
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Space Between Us

The Space Between Us

2017
×
★★½
Edit this entry  
26
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★½
Edit this entry  
22
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★
Edit this entry  
12
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★
Edit this entry  
06
Mudbound

Mudbound

2017
×
★★★★
Edit this entry  
06
Hush

Hush

2016
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★
Edit this entry  
05
Happy Anniversary

Happy Anniversary

2018
×
★★½
Edit this entry  
03
Black Mirror: USS Callister

Black Mirror: USS Callister

2017
×
★★★★
Edit this entry  
03
Eat Sleep Die

Eat Sleep Die

2012
×
★★★
Edit this entry  
02
An Education

An Education

2009
×
★★★½
Edit this entry  
01
Tomb Raider

Tomb Raider

2018
×
★★★
Edit this entry